Ar tu plauki?

„Ar tu plauki?“ – akcija bauginančiam

skęstamumui įveikti

„Sausa“, bet kraupi statistika byloja: Lietuvoje vaikų ir jaunimo skęstamumo rodikliai yra vieni didžiausių pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis Lietuvos skendimų rodiklis yra 8 žmonės 100 tūkstančių gyventojų. Per metus mes netenkame visos klasės!

Išeitis? Vaikai turi ne tik išmokti plaukti, bet ir gebėti realiai vertinti savo galimybes, saugiai elgtis vandenyje ir prie vandens, o, nutikus nelaimei, pavyzdžiui, įkritus į vandenį su drabužiais – saugiai nuplaukti iki kranto. Viena iš galimybių tam pasiekti – apjungti bendras jėgas tarp Lietuvos mokyklų ir baseinų.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, siekdamas atkreipti dėmesį į skaudžią skęstamumo problemą, kartu su Lietuvos plaukimo federacija, LR Švietimo ir mokslo ministerija bei Lietuvos savivaldybių asociacija jau antrus metus iš eilės inicijuoja akciją „Ar tu plauki?“. Akcija skirta padėti vaikams į(si)vertinti savo plaukimo gebėjimus ir, padedant treneriui, suprasti, koks yra jų mokėjimo plaukti lygis. Viena iš pagrindinių vaikų skendimo priežasčių – jėgų ir gebėjimų plaukti pervertinimas – todėl labai svarbu, kad jie suvoktų, ar tikrai moka plaukti.

Visus Lietuvos baseinus kviečiame prisijungti prie šios akcijos. Tikime, jog po nedidelį žingsnį sukursime efektyvią skęstamumo prevenciją, o vėliau – ir veiksmingą skęstamumo problemos sprendimą.

Kiekvieno Lietuvos miesto ir miestelio baseinas kviečiamas gegužės mėnesį bent vieną dieną skirti akcijai „Ar tu plauki?“. Idėja paprasta: prieš ateinant į baseiną, jūsų miesto mokyklose besimokantys vaikai, užpildo anketą, kurioje patys įvertina savo plaukimo gebėjimus; atėję į baseiną vaikai suskirstomi į dvi grupes – manančius, kad moka ir nemoka plaukti. Manantiems, kad moka plaukti vaikams vyksta pirminis įgūdžių testavimas. Šį testavimą išlaikę vaikai, savo plaukimo įgūdžius išbando praktiškai – plaukia 25 metrus ir daugiau (iki 200 m) pasirinktu plaukimo stiliumi, atlieka užduotis, skirtas mokėjimui plaukti įvertinti – o treneriai įvertina, ar vaikas teisingai suvokia mokėjimą plaukti, ar iš tiesų tai moka. Nemokantys plaukti vaikai, baseino patalpose stebi klasės draugų gebėjimo plaukti patikrinimus.

Visi gebėjimų plaukti patikrinime dalyvavę vaikai gaus pažymėjimus su baseino trenerio užpildytu vertinimu bei komentarais, o tėveliai, bus informuoti apie trūkstamus atžalos plaukimo įgūdžius. Tai labai svarbus žingsnis siekiant, kad vaikai plaukdami nepervertintų savo jėgų, o tėvai žinotų realius vaiko gebėjimus ir taip užkirstų kelią gresiančioms nelaimėms: nepaliktų jų vienų prie vandens telkinių, įspėtų apie galimas grėsmes, o svarbiausia – patys ar su trenerių pagalba mokytų savo atžalas plaukti.

Akcijoje „Ar tu plauki?“ dalyvaujantys baseinai (informacija papildoma)

 • Anykščių baseinas „Bangenis“
 • „Girstučio sporto komplekso“ baseinas Kaune
 • Kauno plaukimo mokyklos baseinas „Vilija“
 • Kauno plaukimo mokyklos baseinas „Dainava“
 • Sveikatingumo centro „Linija“ baseinas Kaune
 • Marijampolės sveikatingumo centro „Sveikatos banga“ baseinas
 • Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseinas
 • Lietuvos vaikų ir jaunimo centro baseinas Vilniuje
 • Šakių rajono savivaldybės „Jaunimo kūrybos ir sporto centro“ baseinas
 • Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos baseinas
 • Šiaulių miesto sanatorinės mokyklos baseinas
 • Visagino rekreacijos paslaugų centro baseinas
 • Saurida SPA baseinas Mažeikiuose
 • Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro baseinas

Mokyklos, norinčios, kad jų moksleiviai dalyvautų akcijoje „Ar tu plauki?“, taip pat baseinai, norintys prisidėti prie jos, kviečiami kreiptis į Lietuvos vaikų ir jaunimo centrą.

„Ar tu plauki?“ (2017 m.) eiga

 • Klasių registracija iki 2017 m. balandžio 20 d., siunčiant dalyvaujančių moksleivių sąrašą (vardas, pavardė, mokyklos pavadinimas ir klasė) el. paštu sveikatingumas@lvjc.lt.
 • Baseinų registracija iki 2017 m. balandžio 20 d., siunčiant grafiką (data ir laikas, vietų skaičius), kada klasės galės atvykti išbandyti savo plaukimo įgūdžius el. paštu sveikatingumas@lvjc.lt.
 • Akcija vyks 2017 m. gegužės 2–26 dienomis, prie akcijos prisidedančiuose baseinuose.

Daugiau informacijos galite rasti akcijos nuostatuose, pasiteirauti el. p. sveikatingumas@lvjc.lt, tel. (8-5) 2054714.

X

Prenumerata

Susisiekite Prenumerata