Dėl klaidinančios informacijos apie LVJC įgyvendinamą programą „Ar tu plauki?“

Dėl klaidinančios informacijos apie LVJC įgyvendinamą programą „Ar tu plauki?“


Reaguodami į Lietuvos plaukimo federacijos š.m. balandžio 5 d. baseinams, mokykloms, savivaldybėms ir valstybės institucijoms išplatintame laiške „Ar leisime skandinti Lietuvos vaikus?“ pateiktą klaidinančią informaciją apie Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) vykdomą programą „Ar tu plauki?“, pateikiame savo poziciją apie šią programą, jos organizavimo tikslus, ugdomąją ir prevencinę vertę.

LVJC įgyvendinamos akcijos „Ar tu plauki?“ tikslas – padėti Lietuvos vaikams įvertinti savo gebėjimus plaukti ir saugiai veikti vandenyje, siekiant mažinti vaikų skęstamumą ir atkreipti vaikų, tėvų ir ugdytojų dėmesį į saugų elgesį vandenyje. Viena svarbiausių vaikų skęstamumo priežasčių yra įvardijamas vaikų ir jaunuolių polinkis pervertinti savo plaukimo galimybes ir jėgas.

Dalyvaudami akcijoje „Ar tu plauki?“ vaikai bus raginami realistiškai įsivertinti savo gebėjimus saugioje baseino aplinkoje, prižiūrint plaukimo mokytojams, gelbėtojams ir medicinos personalui. Akcijos metu dalyvių bus prašoma iš pradžių asmeniškai įsivertinti savo gebėjimus veikti vandenyje, atsakant į anketos klausimus. Vėliau, prižiūrinti specialistams (treneriams, medicinos personalui ir kt.), vaikai bus raginami atlikti užduotis vandenyje: mėginti savarankiškai nuplaukti 25 m. atstumą, išsilaikyti ant vandens vertikalioje ir horizontalioje padėtyje. Nemokantys plaukti ar abejojantys savo gebėjimais vaikai bus kviečiami atlikti šias užduotis su pagalbinėmis plaukimo priemonėmis.

Šie ir panašūs pratimai leis nustatyti realų vaikų gebėjimų lygį, parodys, kuriose srityse reikėtų tobulėti arba būti atsargesniems. Apie vaikų gebėjimus bus informuojami ir jų tėvai. Visi prie akcijos prisijungiantys baseinai ir mokyklos bei dalyvių tėvai yra detaliai supažindinami su akcijos tikslais, programa ir saugumo reikalavimais. Panašūs plaukimo gebėjimų vertinimo testai yra įprasta praktika JAV ir kitose valstybėse, siekiant užtikrinti vaikų saugumą užsiėmimų vandenyje ir prie vandens metu.

LVJC glaudžiai bendradarbiauja su vaikų mokymo plaukti ir skęstamumo mažinimo prevencijos specialistais iš Nyderlandų, kurie konsultuoja LVJC programos rengimo ir metodiniais klausimais. Svarbu atkreipti dėmesį, jog Nyderlanduose skęstamumo rodikliai yra vieni mažiausių pasaulyje, tuo tarpu Lietuvoje – vieni iš didžiausių.

Akcentuojame, kad dalyvavimas šioje akcijoje, kaip ir kitose neformaliojo vaikų švietimo veiklose yra savanoriškas ir neprivalomas, jokių griežtų normatyvų klasėms ar moksleiviams šioje programoje nėra. Šiame (demokratiškame) kontekste sunkiai suprantamas LPF laiške minimas akcijos lyginimas su praėjusio amžiaus komunistinės Kinijos praktikomis, šis palyginimas leidžia spręsti apie LPF atstovų kompetencijos stoką ugdymo srityje, bet kokias gebėjimų vertinimo ir testavimo (egzaminavimo) apraiškas vertinant tik kaip politinės kontrolės ir visuomenės gradavimo priemones. Akcijoje „Ar tu plauki?“ siūlomas vertinimo kriterijų sąrašas yra ugdymo orientyras, skirtas padėti vaikams realistiškai įvertinti savo galimybes saugiai veikti vandenyje ir nurodantis tobulėjimo uždavinius.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras yra valstybės biudžetinė pagalbos mokiniui ir mokytojui įstaiga, organizuojanti neformaliojo vaikų švietimo veiklas ir teikianti pagalbą ugdytojams ir tėvams aktualiomis švietimo ir ugdymo temomis. Centro baseine dirbantys plaukimo mokytojai yra sukaupę didelę patirtį mokant vaikus plaukti ir saugiai elgtis vandenyje , nuolat tobulina savo kompetenciją vaikų ir jaunimo ugdymo srityse, bendradarbiauja su Lietuvos ir užsienio ugdymo specialistais.

Vertiname Lietuvos plaukimo federacijos siekį rūpintis vaikų saugumu ir programos kokybe, todėl kviečiame turimas pastabas teikti tiesiogiai ir drauge spręsti kylančius klausimus.

Tuo pačiu, reiškiame padėką visiems savivaldybių, baseinų ir mokyklų atstovams, ugdytojams ir tėvams, noriai prisidedantiems prie šios akcijos Įgyvendinimo. Tikimės, kad jos organizavimas padės vaikams artėjant vasarai geriau pažinti save, įsivertinti savo plaukimo gebėjimus ir mokytis saugiai elgtis vandenyje.

Paskelbta: Balandžio 7, 2016

X
Prenumerata