Lietuvos mokyklose vyko paskaita „Vandeny būk atsargus – tu ne žuvis, o tik žmogus“

Ar reikia vaikus mokyti plaukti, dažniausiai klausimų nekyla. Atsakymas – taip, nes tai yra gyvybiškai svarbus įgūdis. Tačiau ne kiekvienas susimąsto, kad už mokėjimą plaukti, ne ką mažiau svarbu žinoti, kaip saugiai elgtis vandenyje ir prie vandens telkinių vasarą. Ką daryti žiemos metu, pavyzdžiui, netikėtai pliumptelėjus į vandenį? Kaip padėti skęstančiajam, nors esi dar tik vaikas? 

Šiuos niuansus ėmėsi gvildenti Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su Vilniaus apskrities priešgaisrine gelbėjimo valdyba, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru bei Vilniaus visuomenės sveikatos biuru, parengę nemokamą, prevencinę paskaitą 1–10 klasių mokiniams „Vandeny būk atsargus – tu ne žuvis, o tik žmogus“.

Paskaitą skaitė Lietuvos visuomenės sveikatos biurų specialistai, pagal organizatorių iš anksto parengtą, orientacinio pobūdžio medžiagą. Šiemet prie iniciatyvos aktyviai prisidėjo Varėnos, Pasvalio, Prienų, Mažeikių, Anykščių, Jonavos, Šalčininkų, Telšių, Trakų, Šakių, Plungės, Panevėžio rajonų ir Alytaus, Panevėžio, Trakų, Vilniaus miestų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai. 

Iniciatyvos pirmųjų metų rezultatas pranoko lūkesčius. Dar iki 2018 metų vasaros pradžios paskaitą išklausė per 27 500 mokinių, buvo surengti iš viso 1197 užsiėmimai bendrojo lavinimo mokyklose! 

„Vandeny būk atsargus – tu ne žuvis, o tik žmogus“ vaikai išsiaiškino mitus ir tiesas apie skęstamumą, mokėjimą plaukti, sužinojo kaip saugiai elgtis vandenyje bei prie vandens telkinių. Taip pat sužinojo galimus pavojus vasarą ir žiemą, ir ką reikėtų daryti su jais susidūrus.
 

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, atsakinga už vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą mokykloje, Aldona Baužienė sako, kad prisidėti prie iniciatyvos paskatino noras padidinti vaikų saugumą. Juo labiau, kad panašių projektų, į kuriuos galėtų įsitraukti klasės, vis dar mažuma.

„Paskaitą savo vaikams skaitėme jiems patogiu metu: dažniausiai per klasės valandėles ar laisvas pamokas. Keblumų susiderinti tvarkaraščius tikrai nekilo. 

Metodinė medžiaga buvo naudinga, panaudojome viską. Galbūt darbą šiek tiek apsunkino prezentacinis, o ne tekstinis formatas. Mat ne visose klasėse yra projektoriai ir skaitykla su reikiama įranga ne visada laisva“, – dalinasi pastebėjimais A. Baužienė. 

„Mažiukams ypač patiko mokomieji filmukai, todėl jų galėtų būti dar daugiau! O štai vyresnieji, išgirdę jiems skirtą informaciją, panoro labiau gilintis į praktiką, pavyzdžiui, kaip konkrečiai atlikti pirmąją pagalbą. Čia mūsų specialistai turėjo paplušėti, – sako A. Baužienė ir priduria, – gerai, kad paskaitą patikėta skaityti specialistams. Jie išmano šią sritį – važiuoja, tobulinasi seminaruose – ir yra pasiruošę atsakyti net ir į netikėčiausius vaikams rūpimus klausimus.“

Kitais mokslo metais „Vandeny būk atsargus – tu ne žuvis, o tik žmogus“ tikimasi dar aktyviau vesti Lietuvos mokyklose. Sudaryti galimybes vaikams sužinoti apie saugų elgesį vandenyje ir prie vandens telkinių, dar mokykloje išmokti saugoti ne tik save, bet ir kitus.

Daugiau apie paskaitą: www.lvjc.lt/vandeny-buk-atsargus

Paskelbta: Liepos 9, 2018

X
Prenumerata