„Protų kovų“ konkurse – klausimai, dėl kurių teko pasukti galvą

Ar žinote, kiek tūkstančių vaikų kiekvieną dieną miršta dėl skurdo ir alkio? Kiek gramų mėsos per dieną tenka vienam Ganos gyventojui? Bei koks apverktinas yra beveik 80 % Malio gyventojų atlyginimas?

Į tokius ir dar sunkesnius klausimus konkurse „Protų kovos“ atsakinėjo moksleiviai iš 62 Lietuvos mokyklų. Konkurso finalas vyko lapkričio 27 dieną Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, Vilniuje. Dalyvauti šiame konkurse kviestos visos Lietuvos mokyklos bei gimnazijos.

„Protų kovos“ – tai Lietuvos vaikų ir jaunimo centro organizuotas intelektualus komandinis žaidimas, kurio esminis tikslas – parodyti jaunimui, kokia yra besivystančių šalių realybė. Tikimasi, jog susidūrimas su tam tikrais šokiruojančiais faktais – 16 000 mirčių kas dieną dėl skurdo ir bado; 10 g. mėsos per dieną vienam Ganos gyventojui; 77. 1 % Malio gyventojų, uždirbančių mažiau nei po 2 dolerius per dieną – padės jaunimui įvertinti tai, ką turi, gyvendami Lietuvoje, ir paskatins prisidėti prie pagalbos besivystančioms šalims.

„Protų kovų“ žaidime jaunuoliai taip pat atsakinėjo į klausimus apie neigiamą diskriminaciją dėl lyties, amžiaus ar religinių įsitikinimų. Šios problemos opios visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva: senjorai ir neįgalieji – itin pažeidžiami asmenys – mūsų šalyje iš visų socialinių grupių patiria didžiausią neigiamą diskriminaciją; moterys gauna mažesnius atlyginimus nei vyrai ir rečiau užima vadovaujančias pozicijas, o smurtas prieš jas vis dar suvokiamas kaip „šeimos dalykas“, į kurį nedera kištis aplinkiniams.

Vienos iš „Protų kovų“ žaidimo sumanytojos – Lietuvos vaikų ir jaunimo centro, projektų skyriaus specialistės Jolantos Markevičienės teigimu, jaunimui būtina suteikti žinių apie tai, kaip gyvena žmonės tose pasaulio šalyse, kurios dar tik eina tvirtos valstybės sukūrimo kelią. Gal tada namų darbai savaitgaliui nebeatrodys pasaulio pabaiga. Gal tada jaunas žmogus supras, kas yra tikrosios tragedijos – badas; mokykla, neturinti grindų, vandens, o ką jau kalbėti apie knygas; kumščių smūgiai vien todėl, kad esi moteris.

Nepabijoję nepatogių klausimų ir geriausiai pasirodę jaunuoliai iš Pabradės „Ryto“ gimnazijos bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos keliaus į Tartu mokslo centrą „AHHAA“ (kelionės organizatorius INLT). Sulaukus didelio jaunimo susidomėjimo, konkursus bei renginius panašiomis temomis Lietuvos vaikų ir jaunimo centras planuoja organizuoti ir kitąmet.

Visų konkurse dalyvavusių mokyklų rezultatus rasite čia (jaunesniųjų komandų rezultatai) ir čia (vyresniųjų komandų rezultatai)
Konkurso nuotraukas rasite čia

„Protų kovos“ yra projekto „2015 Europos metai vystymuisi: Dalyvauk ir įsitrauk į vystomojo bendradarbiavimo veiklą“ dalis. Šis projektas skirtas didinti informuotumą ir šviesti įvairias jaunimo grupes apie Lietuvos ir Europos sąjungos vystomojo bendradarbiavimo svarbą, tikslus ir aktualijas bei tuo pačiu skatinti Lietuvos visuomenės diskusijas ir dalyvavimą vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinime.

Projekto įgyvendinimą koordinuoja:

Nacionalinė nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma (NNVBO Platforma)

VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ (PSP)

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras

Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija (LSŠA)

VšĮ „Humana People to People Baltic“ (HPPB)

Baltijos labdaros fondas

Ugdymo plėtotės centras

VšĮ „GM Gyvai“

Projektas yra bendrai finansuojamas Europos Sąjungos ir LR užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis. Projekto turinys nebūtinai atspindi oficialią Europos Sąjungos poziciją. Daugiau informacijos apie Europos metus vystymuisi rasite čia: https://europa.eu/eyd2015/lt

Paskelbta: Gruodžio 3, 2015

X
Prenumerata