Vaikų vasara: džiaugsmas vaikams, galvos skausmas tėvams!

Iki vasaros liekant vis mažiau laiko tėveliams tenka gerokai pavargti galvojant, ką jų vaikas veiks per vasaros atostogas. Pastaruoju metu tėvai kelia vis aukštesnius reikalavimus užsiėmimų ir pramogų vaikams organizatoriams: norima, kad veikloje vaikui būtų ne tik smagu, linksma ir įdomu, bet taip pat vaikas jose ir lavintųsi bei tobulėtų. Tad norėdamas palengvinti tėvų apsisprendimą Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria, kaip nepasiklysti tarp gausybės pasiūlymų ir atrasti kokybiškas vasaros veiklas savo atžaloms.

Vasara – papildomas laikas mokslams?

Tėvai rūpinasi vaikų vasaros užimtumu baimindamiesi, kad kitaip vaikas laisvą laiką praleis prie kompiuterio, televizoriaus, tinginiaudamas ar nuobodžiaudamas. Bet kokia veikla su kitais vaikais, o ne sėdėjimas namuose, jau yra naudinga – ugdomi jo socialiniai įgūdžiai, todėl pirmoje vietoje, renkant vasaros veiklas vaikui, neturėtų būti konkretūs pasiekimai. Lietuvos vaikai ir taip patiria daug streso mokykloje, mokymosi programos nėra lengvos, tad vasarą neapkraukite savo vaiko per daug, nesprauskite jo į rėmus ir reikalavimus, neprašykite ataskaitų, ką, kiek, kur ir kada jis išmoko. Nepaverskite vasaros atostogų papildomais mokslo mėnesiais, juk Jūsų vaikas užsiimdamas, bet kokia veikla mokosi ir tobulėja, tad vasarą į viską žiūrėkite lanksčiau ir liberaliau. Leiskite vaikui ugdytis, o ne siekite konkrečių rezultatų.

Ko nori vaikas?

Kaip ir renkantis bet kurią veiklą, taip ir vasaros veiklas, būtina pasitarti su pačiu vaiku. Jei Jūs priimsite sprendimą neatsiklausę vaiko, jis gali įsižeisti, pasijusti Jums nesvarbus. Taip pat gali nutikti taip, kad vaikas, išrinktą Jūsų veiklą gali traktuoti kaip bausmę, priešintis bet kokiems užsiėmimams. Taip Jūs patirsite nuostolius (jei užsiėmimai yra mokami), o vaikas nepatirs jokio malonumo, todėl būtinai vasaros veiklą rinkite visa šeima kartu, diskutuodami, atsižvelgdami į vaiko norus ir tėvų galimybes. Neprimeskite vaikui savo nuomones, o tiesiog pasiūlykite veiklas, prieš tai išklausę jo norų, paaiškinkite jų naudą ir paprašykite apsvarstyti. Neabejotinai surasite kompromisą, kuri patenkins abi puses.

Planuokite visas atostogas

Jei pavyko susitarti dėl vasaros stovyklos ar kitos trumpalaikės veiklos – puiku, tačiau to nepakanka. Reikia sugalvoti, ką Jūsų vaikas veiks kitomis dienomis, kitaip gali atsirasti nepasitenkinimo, kad nuobodu, nėra ką veikti. Tad atminkite, kuo daugiau užimtumo, vietų kaitos, tuo mažiau laiko nuobodžiauti ir niurzgėti. Nereikia vaiko vesti iš vienos stovyklos į kitą, būtų gerai, jei aktyvias veiklas pavyktų derinti su pasyviomis, triukšmingą su ramia. Po stovyklos su bendraamžiais labai gerai vaikui būtų pakeisti aplinką ir pvz., vykti pailsėti į kaimą. Jei turite giminių kaime, būtinai pasinaudokite galimybe pabūti vaikui gamtoje, pamatyti kitokią žmonių kasdienybę, išmokti daryti jam neįprastus darbus. Atostogos kaime ne tik praplės Jūsų vaiko akiratį, priartins jį prie gamtos, bet ir leis patirti daugybę nuotykių.

Abonementas – ilgalaikės veiklos garantas

Ilgalaikį užimtumą garantuoja abonentai. Atsižvelgdami į vaiko polinkius ir norus įsigykite abonementą į baseiną, lauko teniso, tinklinio treniruotes ar žirgyną. Taip vaikas turės savo dienotvarkę ir žinos, kokia veikla jo laukia tam tikromis dienomis. Paprastai tokios veiklos vaikams patinka, todėl jie jų laukia su nekantrumu. Baseine vaikas pagerins savo plaukimo įgūdžius, kuriuos vėliau galės panaudoti šeimos atostogų metu atviruose vandens telkiniuose, sporto užsiėmimai pagerins jo sveikatą, ugdys valią ir pasitikėjimą savimi, o žirgyne vaikas ne tik praleistų daugiau laiko gryname ore, bet ir išmoktų nusiraminti, tinkamai elgtis su gyvūnais. Šie užsiėmimai vaikui užsiėmimai teiktų ir malonumą, ir naudą. Kad būtų įdomiau, prieš užsiėmimus sugalvokite su vaiku iššūkių ar užduočių, pvz., nuplaukti atitinkamą atstumą, kuo ilgiau išbūti po vandeniu, užrašyti, kokius paukščius girdėjo būdamas lauke ir pan. Vis naujos užduotys išlaiko vaiko susidomėjimą veikla.

Bendravimas – ugdymosi pagrindas

Norėdami, kad Jūsų vaikas būtų sėkmingas, skirkite kuo daugiau dėmesio jo socialinių įgūdžių ugdymui. Sudarykite vaikui galimybę bendrauti su skirtingais žmonėmis: įvairios socialinės padėties, amžiaus, kultūrų ir kalbų. Bendravimas su kitais žmonėmis ugdo daugybę vaiko kompetencijų, tad rinkdamiesi vasaros veiklas, atkreipkite dėmesį į sociumą, kuris sups Jūsų vaiką. Jei norite pagerinti vaiko užsienio kalbos žinias, leiskite jį į tarptautinę stovyklą. Jei galvojate, kad Jūsų vaikas nepakankamai jautrus, paieškokite savanoriškos socialinės veiklos – gali pagelbėti gyvūnais ar senoliais besirūpinančioms organizacijoms. Bet koks vaiko išėjimas iš komforto zonos suteiks jam naujų iššūkių ir patirčių, tad sukurkite vaikui sąlygas bendrauti su įvairiais žmonėmis.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad kokybiška vasaros veikla yra ta, kurioje vaikas patiria sėkmę, jaučiasi gerai ir nori ją tęsti. Niekas taip nebyloja apie paslaugos kokybę, kaip po užsiėmimo linksmai čiauškantis vaikas, kuris pasakoja, ką nuveikė, pamatė, sužinojo, ką dar norėtų padaryti. Kokybę lemia ne užsiėmimo vedėjo profesionalumas, kaina, įstaigos vardas ar populiarumas, o šypsena Jūsų vaiko veide. Tad, ko gero, pats metas užduoti savo vaikui klausimą, ką jis nori nuveikti šią vasarą?

Paskelbta: Balandžio 3, 2017

X

Prenumerata

Prenumerata