Sveikatos pamokos mokytojams

Kiekvieno žmogaus sveikata, savijauta, energingumas, nuotaika didžiąja dalimi priklauso nuo gyvenimo būdo.

Pasak sveikatos specialistų, 20 proc. sveikatą lemia genai, 20 proc. – aplinka, 10 proc. – medicinos/sveikatos apsaugos kokybė ir net 50 proc. – mūsų pačių įpročiai, kasdieninės rutina, gyvenimo būdas. Taip pat pastebėta, jog aktyviai bei sveikai gyvenančiųjų gyvenimo trukmė gerokai ilgesnė.

Mokytojams rūpintis savo sveikata būtina dėl kelių priežasčių:

  1. Šios profesijos atstovai kasdien patiria gausybę stresą keliančių veiksnių, todėl jiems gyvybiškai svarbu išmokti šias „iš proto varančias situacijas“ atpažinti, jas valdyti, o susinervinus – atsipalaiduoti, nusiraminti, neleisti sau pratrūkti.
  2. Jie dirba su ypač jautria ir pažeidžiama grupe – vaikais, kurie gaudo kiekvieną mokytojo žodį, žvilgsnį ar nuotaiką, mokosi iš kiekvieno judesio, reakcijos ar veiksmo, kuriems reikia nuolat palaikymo ir įkvėpimo, o ne pasmerkimo.
  3. Mokytojo darbas – vienas iš labiausiai nesavanaudiškų, katinančių prisiimti atsakomybe už vaikų pasirengimą – žinias, gebėjimus, vertybes, fizinę bei psichinę sveikatą –po 10–20 metų perimti pasaulio vairą.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su partneriais – fizinės bei psichinės sveikatos specialistais ėmėsi iniciatyvos padėti pedagogams išmokti rūpintis savo sveikata – ugdyti(s) sveikos gyvensenos įgūdžius ir gerinti mokyklos ar bet kurios kitos įstaigos mikroklimatą.

2018 m. gruodį įvadine konferencija startavo beveik vienerių metų trukmės sveiko gyvenimo įgūdžių projektas mokyklų bendruomenėms „Išmok jaustis gerai“.

2019 m. vasario 18–22 d. Klaipėdoje, Kaune, Panevėžyje ir Vilniuje vyks seminarai, praktinės dirbtuvės pedagogų sveiko gyvenimo įgūdžiams ugdyti.

Šių renginių metu žiniomis ir patirtimi dalinsis keturi sveikatos ir geros savijautos specialistai.

Apie stresą mokykloje – jo ištakas, galimas reakcijas ir įsitraukimo lygį bei praktines individualias ir grupines streso valdymo technikas kalbės Alina Bechterevė, mokymų vadovė, grupių psichologė, Lietuvos grupinės psichoanalizės draugijos narė.

Fizinę ir psichinę sveikatą, savo kūno, minčių ir jausmų stebėseną, išgyvenant įvairias situacijas bei tinkamus reagavimo metodus, mokytojams pristatys Lina Straukė, psichologė, besivadovaujanti kognityvine elgesio terapija.

„Dalis žmonių linkę jausmų nesureikšminti, bet mūsų kūnas jaučia visas emocijas ir į jas reaguoja. Tai atsispindi elgesyje, laikysenoje, kalboje. Ilgai besitęsiantis nerimas, stresas išvargina organizmą, todėl galime pradėti jausti fizinius negalavimus, susijusius su širdies veikla, virškinimu, kvėpavimu. Išsprendus psichologines problemas dažnai išnyksta ir fiziniai negalavimai. Todėl labai svarbu išmokti dirbti su savo mintimis, emocijomis ir stebėti savo kūną bei mokėti reaguoti pasirenkant sau tinkamiausius metodus, kurių yra labai daug ir įvairių“, – pastebi psichologė Lina Straukė.

Gilaus poilsio technikas su pedagogais išbandys Rugilė Jazbutytė, tarptautinės „Gyvenimo meno“ organizacijos stresų valdymo programų instruktorė ir Dalia Gaidamavičiūte, Geštalto psichoterapeute.

Priprasti daugiau laiko skirti fiziniam aktyvumui ir lengvai mankštai tiesiog savo darbo vietoje, atrasti fizinių pratimų „žavesį“ padės    VšĮ „Įkvėpti sporto“ treneriai bei kvalifikuota Sivananda Jogos mokytoja, licenzijuota kūno kultūros ir sporto trenerė, sveikos gyvensenos lektorė Lina Grūnovaitė.

Užsiėmimo „Sveikatinimo mankšta“ teorinėje dalyje pedagogai gilinsis į fizinio aktyvumo būdus, naudą žmogaus organizmui bei motyvavimą judėti; o praktinėje dalyje išbandys skirtingus pratimus bei stengsis pri(si)taikyti juos darbinėse situacijose, namuose ar lauke.

Šiais mokslo metais planuojama ir daugiau reginių.

Pavasarį vyks:

  • nesmurtinės komunikacijos ir komandos formavimo mokymai, skirti palankaus mokyklos mikroklimato kūrimui.
  • Nacionalinis sveikatinimo akcijų festivalis mokyklų bendruomenėms skatins mokyklas aktyviai taikyti įgytas žinias.

Birželio mėnesį numatomas:

  • Nacionalinis mokytojų žygis Neries regioniniame parke su edukacine programa, apimančia skirtingas terapijos, atsipalaidavimo bei aktyvias laisvalaikio leidimo formas.

Daugiau informacijos:

https://lvjc.lt/Ismok-jaustis-gerai-2018-2019/

X
Prenumerata