​Artėjant „Veiksmo savaitei BE PATYČIŲ 2017“, kviečiama patyčias stabdyti kasdien

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras jungiasi prie Emocinės paramos tarnybos „Vaikų linija“ inicijuojamos aštuntosios nacionalinės „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ 2017“, kuri kitais metais vyks kovo 20-26 dienomis. Gyvenimo be patyčių idėją palaikančios švietimo ir ugdymo įstaigos, aktyvios organizacijos, socialiai atsakingo verslo atstovai ir visi pilietiški žmonės savo veiklomis ir iniciatyvomis gali tapti „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ dalyviais ir kartu padėti kasdien stabdyti patyčias.

„Tikėtis sumažinti patyčių mastą galime tiktai daug metų nuolatos ir kasdien dirbdami: taikydami pasaulyje pripažintas prevencines programas mokyklose, mokydami mokytojus tinkamai reaguoti į patyčias, skatindami aktyviau į patyčių situacijų sprendimą įsitraukti tėvus ir kviesdami plačiąją visuomenę nepritarti patyčių apraiškoms, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr.Robertas Povilaitis. – Organizuodami „Veiksmo savaitę“, norime sutelkti visuomenės dėmesį į patyčių problemą. Kad greta energetikos ar ekonomikos problemų pamatytume ir socialines problemas, kad galėtume įvertinti, kaip mums sekasi mažinti patyčių paplitimą ir ar sistemingai taikome pakankamai efektyvių priemonių šiai problemai spręsti.“

„Vaikų linija“ jau 13 metų vykdo kampaniją BE PATYČIŲ, kuria siekiama stabdyti patyčias mūsų visuomenėje, kad tiek vaikai, tiek suaugusieji galėtų jaustis saugūs savo aplinkoje. Pastaraisiais metais patyčių problema sulaukė svarbaus valdžios atstovų dėmesio.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė balandį iniciavo socialinę kampaniją „Už saugią Lietuvą“, kurios vienas iš tikslų – sisteminė kova su patyčiomis mokykloje. „Vaikų linijos“ specialistai, palaikydami šią prezidentės iniciatyvą, prisidėjo savo konsultacijomis ir paruošė rekomendacijas, kaip šalies švietimo įstaigose užtikrinti efektyvią patyčių prevenciją. Gegužę šalies vadovė pateikė Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama sukurti kovos su smurtu sistemą visose šalies bendrojo ugdymo mokyklose ir profesinio mokymo įstaigose. Seimui spalį pritarus šioms pataisoms, jos įsigalios nuo 2017 metų rugsėjo 1 dienos. Vilniaus miesto savivaldybė taip pat ėmėsi aktyvesnių veiksmų, spręsdama patyčių problemą švietimo įstaigose. Vasarą buvo patvirtinta pirmoji Lietuvoje patyčių prevencijos tvarka miesto mokyklose, prie kurios parengimo prisidėjo ir „Vaikų linijos“ specialistai.

Tęsti darbus, stabdant patyčias ir skatinant draugišką elgesį, kitais metais kvies aštuntoji „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ 2017“, prie kurios kasmet prisijungia didžioji dalis švietimo įstaigų iš visos Lietuvos. Kartu su savo bendruomenėmis jos kuria ir vykdo įvairias patyčių prevencijai ir jų stabdymui skirtas veiklas. Patyčių problemą padeda spręsti ir susitelkę iniciatyvos partneriai bei iniciatyvą palaikančios organizacijos: Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, „Vaiko labui“, Paramos vaikams centras, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras, Lietuvos policija, „Vaikystės sodas“, Informacinių technologijų centras, Ryšių reguliavimo tarnyba, „Langas į ateitį“, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Lietuvos moksleivių sąjunga, Lietuvos psichologų sąjunga, Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie SADM, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, Kauno kino centras „Romuva“, Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus miesto psichologinė ir pedagoginė tarnyba, Vilniaus kino festivalis „Kino pavasaris“, Lietuvos nacionalinis dramos teatras. „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ rėmėjai – projektas „Saugesnis internetas“, finansuojamas Europos Sąjungos, ir „Western Union Foundation Lithuania“.

Švietimo įstaigos ir organizacijos, norinčios dalyvauti „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ 2017“, nuo lapkričio 28 d. iki 2017 m. kovo 1 d. kviečiamos registruotis kampanijos „BE PATYČIŲ“ interneto svetainėje www.bepatyciu.lt. Visi užsiregistravę dalyviai per „Veiksmo savaitę“ šioje svetainėje galės skelbti naujienas su nuotraukomis apie vykdomas veiklas ir pasidalinti savo gerąja patirtimi ir idėjomis su kolegomis.

„Vaikų linija“ kitų metų „Veiksmo savaite BE PATYČIŲ“ sieks atkreipti dėmesį į svarbų patyčių stebėtojų vaidmenį.

„Analizuodami patyčių mastą, mes dažniausiai kalbame apie vaikus, kurie patiria patyčias ar tyčiojasi. Tačiau neretai pamirštame, kad patyčiose dalyvauja ir visi matantys šią smurto formą vaikai. Nuo jų – patyčių stebėtojų – elgesio dažnai priklauso, ar patyčios toliau vyks ir intensyvės, ar bus sustabdytos, – aiškina „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ koordinatorė Aurelija Jocaitė. – Labai svarbu, kad patyčias matantys vaikai parodytų savo nepritarimą netinkamam elgesiui ir praneštų apie tai suaugusiems. Kuo daugiau patyčias stebinčių vaikų papasakos apie tai suaugusiems, kuriais pasitiki, tuo daugiau patyčių bus sustabdyta.“

Norėdama paskatinti stabdyti patyčias mokyklose, „Vaikų linija“ kviečia mokinius dalyvauti dviejuose konkursuose, kurių nugalėtojai bus apdovanoti per „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ 2017“.

Dainuojantys ir grojantys mokiniai kviečiami susiburti į kūrybinę komandą ir sukurti dainą mokinių dainų konkursui „Patyčios bijo tavo nepritarimo!“. „Vaikų linija“, bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaliniu dramos teatru, šiuo konkursu skatina jaunuosius kūrėjus žodžiais ir muzika paraginti bendraamžius nelikti pasyviais patyčių stebėtojais ir stabdyti patyčias, parodant joms nepritarimą. Daugiau informacijos apie konkursą rasite čia: goo.gl/3lRH5k

Tuo tarpu mokiniai, kuriems artimesni vizualūs menai, kviečiami dalyvauti „Vaikų linijos“ rengiamame plakatų konkurse „Patyčios bijo tavo nepritarimo!“. Savo idėjas, kaip paskatinti patyčių stebėtojus stabdyti patyčias, mokiniai kviečiami pasirinkta menine technika kūrybiškai atskleisti jų sukurtame plakate su šūkiu. Daugiau informacijos apie šį konkursą rasite čia: goo.gl/e0Wf6E


X
Prenumerata