​Jauniesiems lyderiams – tarptautiniai apdovanojimai

Didžiosios Britanijos ambasadoje bus apdovanota 20 Lietuvos jaunuolių: 2 bus įteikti aukso ir 18 – bronzos ženkleliai.

Gruodžio 11 d. (penktadienį) 11:00 val. Vilniuje, Jungtinės Karalystės ambasadoje (Antakalnio g. 2, Vilnius) vyks iškilminga „The Duke of Edinburgh‘s International Award“ programos apdovanojimų ceremonija – aukso ir bronzos ženklelių įteikimas 20 Lietuvos jaunuolių.

Panevėžietėms Ugnei Gabrėnaitei (19 m.) ir Kotrynai Kairytei (19 m.) bus įteikti aukščiausi DofE apdovanojimai – aukso ženkleliai, kuriuos įteiks Jungtinės Karalystės ambasadorė jos ekscelencija Claire Lawrence. Dar aštuoniolika Vilniaus ir Kauno moksleivių bronzos ženkleliais apdovanos Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai.

„Lietuvos dalyvavimo DofE programoje laikotarpiu, nuo 2006 metų, buvo įteiktas tik vienas aukso ženklelis. Po 2015 m. gruodžio 11 d. galėsime didžiuotis jau trimis auksiniais apdovanojimais“, – džiaugiasi DofE programos kokybės vadovas Lietuvoje Žilvinas Mažeikis. Šiems apdovanojimams gauti reikėjo trejų metų aktyvios, ne visada patogios ar paprastos veiklos. DofE programoje dalyvaujantis jaunimas išsikelia asmeninius tikslus ir atkakliai jų siekia įvairiose srityse: savanoriauja, lavina savo asmeninius ir socialinius įgūdžius, įgyvendina tarptautinius projektus, dalyvauja žygiuose.

Jungtinės Karalystės karališkos šeimos globojamą tarptautinę apdovanojimų programą vertina 140-ies šalių už jaunų žmonių ugdymą atsakingos institucijos, tame tarpe ir Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija. DofE programa skatina mokytis kūrybiškai, padeda jaunuoliams pasiruošti savarankiškam gyvenimui ir sėkmingai karjerai. „Aukso ženklelis patvirtina, kad jaunuolis – ambicingas, mėgstantis naujoves, drąsiai sutinkantis iššūkius, puikiai savarankiškai sprendžiantis problemas ir vadovaujantis komandai“, – mintimis dalinasi Žilvinas Mažeikis.

Ugnė Gabrėnaitė apie DofE programą:

DofE atskleidžia talentus ir padeda atrasti tikrąjį „aš“

„Aukso ženklelis man reiškia visų pirma tai, kad – kad sugebėjau daugybę kartų „perlipti per save“, drąsiai sutikti naujus iššūkius ir juos įveikti, – savo atradimais dalinasi Ugnė, viena iš dviejų merginų, kuriai gruodžio 11 dieną bus įsegtas DofE aukso ženklelis. – Būtent DofE programoje supratau, kad tikras ir įdomus gyvenimas prasideda už savo komforto zonos ribų“.

Į DofE programą Ugnė, tuomet šešiolikmetė užkietėjusi krepšininkė, atėjo prieš tris metus – po sunkios kojos traumos, kai jai 8 mėnesiams buvo uždrausta žaisti krepšinį. Iš karto įsitraukė į visas tarptautinės programos rekomenduojamas veiklas.

„Kad sieksiu maksimumo – aukso ženklelio, nusprendžiau Suomijoje vykusio žygio sidabriniam ženkleliui gauti metu, pajutusi programos tarptautiškumą. Šiame žygyje sutikti žmonės iš kitų šalių gerais draugais liko iki šiol“, – dalinosi atsiminimais Ugnė.

Šiandien Ugnė nebežaidžia krepšinio. Ji pasiriko snieglenčių sportą ir motociklus. Atsiskleidė ir jos aistra fotografijai. Savarankiškai išmokusi fotografuoti, filmuoti bei dirbti su kompiuterinėmis vaizdus apdorojančiomis, ji nepraleidžia progos padirbėti jaunimo renginiuose.

„DofE apdovanojimai skatina nuolat mokytis ko nors naujo. Būdama čia rinkausi ne pažįstamas mėgstamas veiklas, o ieškojau tų, kurių dar nesu bandžiusi. Išėjus iš savo komforto zonos – gyvenimas tampa įvairesnis“, – pasakoja Ugnė.

Ugdo charakterį

Iššūkius mėgstančiai Ugnei DofE programa padėjo įveikti vieną didžiausių baimių – kalbėjimą viešai. „Pirmuosius kartus stovėdama prieš žmones praktiškai alpau, dabar laisvai bendrauju su dešimtimis žmonių, pilnoms auditorijoms – naujiems DofE programos nariams, moksleiviams ir mokytojams, renginių partneriams ir rėmėjams – beveik be išankstinio pasiruošimo“, savo laimėjimus vardina Ugnė.

Įveikti auditorijos baimę Ugnei padėjo savanorystė nacionaliniame kraujo centre – rengė įvairias akcijas kraujo donorams pritraukti. „Savanorystės veiklos man padėjo išmokti bendrauti su žmonėmis, įgauti savotiškos įtaigos, žinojimo, kaip prieiti prie nepažįstamo žmogaus ir paskatinti jį duoti kraujo. Taip pat padėjo suprasti, kad šiame pasaulyje esi ne vienas“, – prisiminimai dalinasi aukso ženklelio lauureatė.

Padeda suprasti, ką nori veikti ateityje ir išmokina to pasiekti

Tik pradėjusi mokytis universitete Ugnė ėmė darbuotis Kazimiero Simonavičiaus universiteto Studentų atstovybėje ir jau kitais metais planuoja pretenduoti į Studentų atstovybės prezidento postą.

Kalbėdama apie profesinę karjerą Ugnė pasakoja apie savo planus steigti naktinį klubą, pub‘ą arba renginių organizavimo firmą. Pirmasis žingsnis – barmenų kursai – suplanuoti jau šiai vasarai.

„Mėgstu pati nerti į nežinią ir savarankiškai spręsti, ką ir kada daryti. Orientuotis naujoje, menkai pažįstamoje aplinkoje ir siekti maksimumo padėjo DofE programos žygiai laukinėje gamtoje. Siekiant aukso ženklelio keliavome į Ispaniją, kur vietoje įprastų medžių – krūmynai, akmenys, išdžiūvusi žolė ir kalnai, į kuriuos kopėme pirmą kartą. Keliavome su naujais beveik nepažįstamais žmonėmis ir turėjome susiklijuoti į komandą“- atsiminimais dalinasi Ugnė.

Nors aukso ženklelis – aukščiausias įvertinimas, Ugnė ir toliau ketina prisidėti prie DofE programos veiklos: suburti savo dalyvių grupę, galbūt net savo universitete.

Įdomūs faktai apie DofE programą

  • 2013 metais daugiau nei 1 milijonas jaunų žmonių prisijungė prie DofE programos.
  • DofE programa buvo pradėta įgyvendinti 1956 metais, Edinburgo hercogo Princo Filipo iniciatyva.
  • DofE programą Lietuvoje koordinuoja Lietuvos vaikų ir jaunimo centras.
  • DofE programa įgyvendinama 140-yje pasaulio šalių, kiekvieną dieną joje pradeda dalyvauti apie 1500 jaunuolių nuo 14 iki 24 metų.
  • Programoje savanoriauja daugiau nei 170000 savanorių.
  • DofE programos dalyviai, norėdami gauti ženklelį, turi aktyviai savanoriauti, sportuoti, lavinti pasirinktus įgūdžius ir eiti į žygius gamtoje. Jaunimas, dalyvaudamas programoje ugdo svarbius gyvenimiškus įgūdžius: bendravimo, problemų sprendimo ir lyderystės.
  • DofE programos aukso ženklelis – aukščiausias DofE programos meistriškumo laipsnis. Lietuvoje programa įgyvendinama 9 metus, o aukso ženklelio pasiekęs tėra vienas jaunuolis.
X
Prenumerata