Kaip išmokyti vaikus siekti užsibrėžtų tikslų?

Kiek kartų Jūsų naujametiniai tikslai buvo pakartoti, nes senieji taip ir liko neįgyvendinti? O svajonės apie naują darbą, didesnį atlyginimą, neatrastą hobį liko tik Jūsų mintyse? Nereikėtų stebėtis, kad dauguma išsikeltų tikslų taip ir liko neįgyvendinti, juk to daryti Jūsų paprasčiausiai niekas neišmokė. Pasirodo, kad tikslo siekimo įgūdžiai, kaip ir visi kiti, yra formuojami nuo mažens. Tad jei su vaiku jau galite sąmoningai susikalbėti, vadinasi galite jam padėti ir susiformuoti tikslus bei mokytis sėkmingai jų pasiekti. Išmokę šių įgūdžių vaikus, padėsite jiems daug lengviau susikurti savo ateitį ir savarankišką gyvenimą.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro specialistai pateikia 5 patarimus, kurių laikantis bus paprasčiau lavinti ir skatinti vaikus siekti užsibrėžtų tikslų.

Bendravimas ir bendradarbiavimas

Visa ko esmė – artimas tarpusavio santykis. Kuo daugiau ir nuoširdžiau bendraukite su vaikais, pažinkite juos. Vaikams labai svarbu žinoti, ko suaugusieji iš jų tikisi, tad aiškiai įvardinkite savo jausmus, tikslus ir lūkesčius. Sukurkite vaikui saugią aplinką, skatinkite jį užsiimti kuo įvairesne veikla, domėkitės jo ugdymu, suteikite jiems pasirinkimą. Pasitikėdami Jumis ir jausdami bendradarbiavimą vaikai gebės susikurti tvirtą pagrindą ateičiai. O Jums teliks tinkamai pakreipti savo atžalų pasirinkimus ir išmokyti juos savarankiškai priimti sprendimus.

Tik realūs tikslai

 Mokantis pasiekti užsibrėžtų tikslų – būtina įvertinti jų realumą. Aptarkite su vaiku jo tikslus, nusistatykite tinkamus terminus, įvertinkite pasekmes nesėkmės atveju bei paskatinimą įgyvendinus tikslą. Nepamirškite, kad tikslai gali būti ilgalaikiai ir trumpalaikiai, tad kartais ilgalaikį tikslą pravartu susiskaidyti į mažesnius, kad vaikui neprailgtų jo siekimas ir nedingtų motyvacija. Taip pat neturėkite per didelių lūkesčių, pvz., ilgalaikis tikslas gali būti pagerinti mokymosi vidurkį vienu balu (nepulkite reikalauti maksimalių įvertinimų, tai nėra realu), viską darykite mažais žingsneliais.

Įgyvendinimo žingsniai

Aptarkite su vaiku pagrindinius veiksmus, kurie reikalingi tikslo pasiekimui. Išskirkite esminius ir susirašykite juos pagal svarbą. Planas – puiki priemonė pasiekti tikslą, jame įsivardinkite ir terminus, kas ir per kiek laiko turi būti atlikta bei kokių resursų tam prireiks. Jei sutarėte, kad vaikas turi pagerinti mokymosi vidurkį, aptarkite reikalingas priemones, koks galėtų būti Jūsų indėlis (gal galite jį pamokyti dalyko, kuris sunkiau sekasi, nupirkti reikiamą vadovėlį ir kt.) ir kokių žingsnių turi imtis pats vaikas, kad tikslas būtų įgyvendintas – skirti kelias valandas per dieną papildomai pasimokyti, atidžiau klausytis mokytojo, ieškoti įvairių mokymosi šaltinių, kad procesas būtų įdomesnis ir t.t. Labai svarbu, kad abi pusės laikytųsi susitarimų. Neskubinkite proceso, nepriekaištaukite ir nekontroliuokite tik kartas nuo karto stabtelkite ir žvilgtelkite, ar laikomasi numatyto plano.

Autoritetas

Niekas taip neskatina vaikų veikti, kaip tinkamas pavyzdys. Deja, tenka pripažinti, kad kuo vaikai vyresni, tuo dažniau jų autoritetais tampa ne tėvai. Neįsižeiskite, juk kiekviena karta turi savo dievaičius. Išnaudokite tai motyvuodami savo vaiką. Pasidomėkite žinomų žmonių biografijomis kartu paskatindami tai padaryti ir vaiką. Pasikalbėkite, kaip tie žmonės sunkiai dirbo, kad šią dieną būtų ten, kur yra. Papasakokite apie tai, kad sėkmė neateina pas tuos, kurie miega iki pietų, tad rekomenduokite vaikui keltis anksčiau nei jis įpratęs, kad turėtų laiko tinkamai pradėti dieną. Taip išmokysite vaiką išvengti rytinio chaoso, juk ramiai, be streso padėta diena visada yra sėkmingesnė. Kartu vaikas mokysis tinkamai planuoti savo laiką. O tai yra dar viena labai svarbi sėkmingo žmogaus savybė.

Asmeninės savybės

 Norit išmokyti vaikus tinkamai siekti savo tikslų, būtina lavinti ir kitas jo asmenines savybes, pvz., kantrybę.  Vaikas turi suvokti, kad ne viskas vyksta čia ir dabar, o išlaukti dalykai teikia daugiau malonumo. Taip pat pravartu mokytis įveikti kliūtis ir sunkumus, tinkamai išgyventi nesėkmes, o joms ištikus išlaikyti savigarbą. Jei vaikas nuoširdžiai stengėsi, bet tikslas nebuvo pasiektas – aptarkite, kodėl taip nutiko. Galbūt tikslas buvo nerealus, gal jis per mažai įdėjo pastangų, o gal jį pasiekti šį kartą sutrukdė tam tikros aplinkybės (pvz., liga privertė praleisti daug pamokų). Išsiaiškinkite, ką kitą kartą reikėtų daryti kitaip, kad tikslas vis tik būtų pasiektas ir ko pravartu pasimokyti iš šios istorijos.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad šiais skubos laikais nuosekliai siekti savo tikslo jaunam žmogui tikrai nėra lengva. Dažnas praranda motyvaciją nesulaukęs greitų rezultatų, todėl išmokti siekti užsibrėžtų tikslų vaikams turi padėti tėvai – paskatinkite, palaikykite ir paaiškinkite savo vaikui, kad klysti nėra gėdinga. Nuolatos skatinkite jį nenuleisti rankų, o užklupus sunkumams padėkite į viską pažiūrėti plačiau – galbūt nesėkmės tik atvėrė naujas galimybes?

 

X
Prenumerata