Kitokios Sakartvelo mergaičių atostogos Lietuvoje – pasitikėjimo savimi ir karjeros planų kūrimo pamokos

2019 metų balandžio- rugsėjo mėnesiais Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su partneriais Tianeti ir Telavi savivaldybėmis įgyvendina Lietuvos-Gruzijos vystomojo bendradarbiavimo projektą „TAIP! JI GALI!“, finansuojamą iš LR Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

Dar šių metų gegužės pradžioje Gruzijoje buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės Telavi ir Tianeti rajonų vyresniųjų klasių mergaitėms, kurių metu, padedant LVJC lektoriams, moksleivės ugdėsi pasitikėjimą savimi, mokėsi geriau save pažinti ir atskleisti, įgijo finansinio raštingumo ir kitų, sėkmingam savęs realizavimui reikalingų žinių. Abiejose savivaldybėse taip pat buvo organizuoti mokymai ir mokytojams, supažindinant juos su LVJC parengta ir Lietuvoje sėkmingai taikoma socialinių-emocinių kompetencijų ugdymo metodika. Taip pat buvo siekiama, kad pedagogai gautų žinių, reikalingų įgalinti mergaites visapusiškai tobulėti, griauti stereotipines nuostatas ir siekti savo gyvenimo tikslų, drąsiai svajoti ir vadovautis savo asmeniniais norais ir planais. Sakartvele Dirbusios projekto lektorės iš Lietuvos pažymėjo, kad mergaičių ir mokytojų susidomėjimas buvo įvairialypis – nuo skeptiško požiūrio iki plačiai atmerktų akių, noriai priimant iš Lietuvos atvežtą patirtį bei informaciją.

Projekto vadovė Jolanta Markevičienė papasakojo, kad nors susidomėjimas projektu buvo nemažas, tačiau anglų kalbos barjeras, deja, trukdė net ir labai užsidegusioms moksleivėms aktyviau dalyvauti tiek mokymuose, tiek ir po jų organizuotame karjeros planų konkurse. Iš dviejų kalnuotosios Gruzijos rajonų į Lietuvą atsiųsta beveik 50-ies merginų darbai, atspindintys jų autorių mąstyseną, jų svajones ir realesnius planus ateičiai.

Rugsėjo 1–5 dienomis Vilniuje viešėjo penkios vyresnių klasių kartvelės moksleivės- karjeros planų konkurso laimėtojos. Mergaičių vizitui buvo paruošta programa, besiremianti sėkmingai savirealizacijai būtinų kompetencijų ugdymu, į kurią įėjo: savęs pažinimas, tikslų kūrimo įrankiai, interaktyvi finansinio raštingumo prezentacija, kūrybiškumo ugdymas, gyvenimo misijos kursas bei savęs pristatymo technikos ir kitos praktikos. Mergaitės taip pat apsilankė Mykolo Biržiškos gimnazijoje, susipažino su jos gyvenimu bei jos mokiniais, savo atsiliepimuose minėjo pastebėję, kad ryšys tarp mokytojo ir mokinio gali būti šiltesnis, nei jos dažniausiai patiria savo mokyklose. Moksleives sužavėjo visi sutikti lektoriai bei mokytojai, patiko bendravimas su bendraamžiais, pats Vilnius ir jo laisva atmosfera.

„Smagu ir tai, kad mergaitės labai susidraugavo ir tarpusavyje, šiltai priėmė siūlomus patyrimus ir atvirai dalinosi savo gyvenimo patirtimi. Jos pritarė, kad stereotipinės nuostatos dėl socialinių moterų ir vyrų vaidmenų, karjeros pasirinkimo galimybių vis dar labai stipriai paplitę Sakartvele, ypatingai nuo Tbilisio nutolusiuose rajonuose. Nors kai kurios šeimos noriai palaikė mergaičių dalyvavimą projekte, tačiau jos pasakojo atvejų, kad pats dalyvavimas mokymuose ir tolimesniuose projekto etapuose buvo visiškai nesuprantamas šeimos nariams ir laikomas nereikalingu ir beverčiu mergaičių ateičiai“ – pastebėjimais dalinosi Jolanta Markevičienė.

„Nesu pratusi rodyti savo jausmų, todėl gali pasirodyti, kad man kažkas nepatinka. Bet tai netiesa“, – projekto vertinimo metu minėjo viena iš vizito į Vilnių dalyvių.

Šiltus prisiminimus organizatoriams paliko mergaičių užsidegimas siekti kitokios savo gyvenimo kokybės, dar kartą permąstyti karjeros planus ir nenustoti svajoti. Moksleivėms teko paplušėti, tačiau visos be išimties džiaugėsi galimybe turėti „kitokias atostogas“, nors kai kurios ir pakeitė savo ankstesnes vizijas, o namo išsivežė naujų idėjų ateičiai.

Rugsėjo 20 dieną Tbilisyje vyks finalinė projekto konferencija, skirta pedagogams, moksleiviams ir švietimo organizatoriams. Konferencijos tikslas – pasidalinti Lietuvos sukaupta SEU patirtimi, aptarti švietimo vaidmenį ugdant kompetencijas, reikalingas sėkmingam savarankiškam gyvenimui, galimybes keisti stereotipines lyčių vaidmenų nuostatas moksleivių tarpe ir bendruomenėse. Bus apžvelgti ir visuomenei pristatyti projekto rezultatai, diskutuojama apie švietimo kokybę, stereotipus, stiprinamas Lietuvos kaip šiuolaikiškos europinės valstybės įvaizdis.

Į šią konferenciją skaityti pranešimų ir dalyvauti panelinėse diskusijose vyks Lietuvos Respublikos Seimo narys Gintaras Steponavičius, tarptautinės socialinio ir emocinio ugdymo programos „Lions Quest“ instruktorė daktarė Daiva Šukytė, moterų lyderystės projekto „Go Forward!“ idėjos autorė ir vadovė Jurgita Varanavičė. Prie Lietuvos lektorių komandos Tbilisyje prisijungs ir Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Gruzijoje Giedrius Puodžiūnas.

Iš Sakartvelo pusės į konferenciją pakviesti šalies prezidentė Salomė Zurabišvili, Švietimo, mokslo, kultūros ir sporto (ŠMKSM) ministras Mikheil Batiashvili, Gruzijos ŠMKSM viceministrė bendrojo ugdymo klausimais Irine Abuladze, Gruzijos ŠMKSM jaunimo politikos departamento atstovai, Tianeti savivaldybės meras Tamaz Mechiauri, kiti švietimo sistemos ekspertai ir, žinoma, projekto dalyviai-moksleivės ir pedago

X
Prenumerata