​Jaunuosius ukrainiečius sužavėjo bendraamžių Lietuvoje laisvė rinktis ir reikštis

Vilniuje viešinčių Donecko moksleivių nuomone, jų bendraamžiai Lietuvoje turi žymiai daugiau galimybių patys spręsti su ateities karjera susijusius dalykus. Vyresnėse klasėse jie taip pat norėtų daugiau mokytis tų dalykų, kurie jiems bus reikalingi ateityje, o kitų visai atsisakyti, ar mokytis ne taip išsamiai.

Jaunieji ukrainiečiai pastebi, kad Lietuvoje vaikai žymiai dažniau patys renkasi savo būsimosios veiklos, karjeros kryptį dar keletą metų iki mokyklos baigimo. Jei reikia, jiems padeda karjeros konsultantai. Tuo tarpu Ukrainoje vaikai iki mokyklos baigimo vienodai stipriai mokosi visų dalykų, dėl ateities specialybės apsisprendžia paskutinę minutę, taip pat už vaikus profesinius dalykus linkę nuspręsti ir jų tėvai.

Neliko nepastebėta ir tai, kad Lietuvoje moksleiviams suteikta išskirtinė galimybė gilintis į įvairias meno sritis – jos įtrauktos į pasirenkamas mokymosi programas. Ukrainoje tai galima daryti tik būreliuose ar meno mokyklose.

Neįtikėtinas dalykas jauniesiems ukrainiečiams – moksleivių interesų atstovaimas valdžios institucijose, svarstant ir priimant vaikams, jaunimui svarbius sprendimus. Svarstymuose Seime (Radoje), Vyriausybėje, Prezidentūroje dalyvaujančią moksleivių organizaciją, panašią į Lietuvos moksleivių sąjungą, jie svajoja sukurti ir Ukrainoje. „Pas mus moksleiviai neturi įrankių, kaip atstovauti savo interesus ir teisės. Mes negalime mitinguoti ar protestuoti“, – pastebėjimais dalinasi svečiai.

Dar vienas dalykas, palikęs didžiulį įspūdį jauniesiems ukrainiečiams – Seimo Rūmuose eksponuojama fotografijų paroda apie 1991 m. sausio 13-osios įvykius.

„Stebėdami šią parodą puikiai supratome, kodėl Lietuviai mus taip nuoširdžiai palaiko mūsų kovoje dėl laisvės. Juk jie patys visa tai išgyveno“, – savo atradimais dalinasi jaunieji Ukrainos piliečiai.

Apie projektą:

Moksleiviai iš Donecko srities – vieno neramiausių Ukrainos regionų – į Vilnių atvyko rugsėjo 12 d. ir viešės čia iki sekmadienio.

Jaunieji ukrainiečiai mūsų šalyje dalyvavo savaitės trukmės mokymuose apie europines vertybes – susitiko su bendraamžiais iš Žemynos ir J. Biržiškos gimnazijų, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro bei Lietuvos moksleivių sąjungos; praktiniuose užsiėmimuose tobulino lyderystės įgūdžius bei planavo iniciatyvas, kurias norėtų įgyvendinti savo šalyje.

Jiems buvo organizuotos ekskursijos LR Seime bei susitikimai su Seimo nariu Gintaru Steponavičiumi, Užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi, Ukrainos ambasadoriumi Volodymyru Jacenkivskiu.

Ši grupė – antroji iš penkių planuojamų. Pirmoji grupė Vilniuje lankėsi birželį, dar viena moksleivių ir dvi pedagogų grupės iš Donecko ir Luhansko sričių Lietuvoje lankysis 2016 m. rugsėjo ir spalio mėnesiais.

Šie moksleiviai – Lietuvos-Ukrainos vystomojo bendradarbiavimo projekto „Parama nuo konflikto nukentėjusiems Rytų Ukrainos regionams švietimo srityje: Kelyje į pokyčius“ dalyviai.

Daugiau informacijos:

Projekto „Parama nuo konflikto nukentėjusiems Rytų Ukrainos regionams švietimo srityje: Kelyje į pokyčius“ veiklas organizuoja Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, kartu su už švietimą atsakingomis Luhansko ir Donecko sričių institucijomis. Projektas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijos, Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

Kontaktai pasiteirauti:

Jolanta Markevičienė, projekto „Kelyje į pokyčius“ organizatorė

Tel. (8 5) 272 5319, el. p. [email protected]

X
Prenumerata