Namuose su vaikais: kad buvimas kartu taptų smagiu ir naudingu

Dar visai neseniai buvo kalbama, jog tėveliai savo vaikams teskiria vidutiniškai ~ 7 min. laiko per dieną. Daugelyje šeimų Korona viruso pandemija šiuos skaičius dešimtis kartų pakoregavo. Laimei ar nelaimei? – tai priklauso nuo mūsų, suaugusiųjų išradingumo ir  atvirumo naujovėms.
Kiekvieną namų ruošos darbą galime supaprastinti, sužaidybinti ir atlikti jį kartu su vaiku, įsitikinę Lietuvos vaikų ir jaunimo centro ugdymo specialistai.

Kaip buvimą, tvarkymąsi namuose paversti smagiu užsiėmimu – žaidimu, padedančiu ne tik prastumti laiką, bet ir gilinti tarpusavio ryšius, padedančius skleistis kūrybiškumui ir kitiems socialiniams ir emociniams gebėjimams?

LVJC neformaliojo švietimo pedagogai turi keletą patarimų.

Tarpusavio ryšiui sustiprinti – improvizacijų žaidimai

Vaidinkite, kurkite, improvizuokite kartu su vaiku čia ir dabar – virdami pietus, rinkdami kambaryje išmėtytus daiktus ar nuo paviršių valydami dulkes. Jūsų istorijoms personalizuoti visai nebūtini pliušiniai žaislai ar lėlės – herojais gali tapti ir lupamos daržovės, šluostomos šakutės, į lentyną pagal dydį rikiuojamos knygos ar nuo grindų šluojami trupiniai. Žaislus keičiant namų apyvokos reikmenimis išmokstame kitaip (plačiau nei savaime suprantamus) matyti kasdieninius dalykus. Tėvams vertėtų atsiminti, kad vaikų kuriamų herojų lūpomis dažnai kalba tai, kas jiems kelia nerimą, baimę, ką skaudą – uždavę teisingus klausimus ir per anksti nepuolę mokyti ar dalinti patarimų, apie savo vaiką sužinoti galite labai daug.

Įvykiams fiksuoti – šeimos metraštis

Šiomis dienomis išgyvenami įvykiai praėjus šiek tiek laiko, aprimus baimei, pasirodys unikalūs ir labai įdomūs. Paskatinkime vaikus kurti šeimos metraštį – rinkti ir kūrybingai fiksuoti tai, kas vyksta jų namuose, kaip jie patys ir kiti šeimos nariai jaučiasi, vertina, išgyvena susidariusią situaciją, ką prognozuoja artimoje ateityje.

Visa tai galėtų gulti į skaitmeninę šeimos knygą – su pokalbius ar elgesį įamžinančiais vaizdo filmukais, nuotraukomis ar aprašytomis istorijomis.

Jei vaikas dar nemoka montuoti nufilmuotų vaizdų ar redaguoti nuotraukų, padėkite jam. Internete apstu nemokamų programų su išsamiais aprašymais, kaip jomis naudotis, taip pat nuotolinių kursų. Kuomet privalome laiką leisti namuose, tinkamiausias metas pagilinti turimas žinias ar išmokti ką nors visiškai naujo. O tai daryti kartu su savo vaiku – keliskart smagiau.

Sklandžios, darnios kalbos bei istorijų pasakojimo įgūdžiai, kuriuos stiprinsite rašydami šeimos metraštį, įsimins ilgam.

Geresniam savęs pažinimui – giminės medis

Ar daug žinome apie savo šaknis – protėvius ar kitus po pasaulį išsibarsčiusius giminaičius? Mūsų vaikai apie juos žino dar mažiau! Paskatinkime juos kurti giminės medį. Pasidalinkime su jais tomis įdomiausiomis istorijomis bei faktais, kuriuos patys žinome, jei reikės, padėkime susisiekti, užmegzti ryšį su giminėmis. Laiko šiomis dienomis daugelis turi daugiau nei įprastai turėdavo.
Šis žaidimas ar pramoga naudinga dar ir todėl, kad skatina bendrauti su kitais, neužsidaryti tarp keturių sienų savo namuose.

Kūno sveikatai – fizinės treniruotės

Leidžiant laiką namuose susikurti fizinio krūvio galimybę tiesiog būtina. Judėjimas – geros nuotaikos, žvalumo, energingumo šaltinis. Renkite šeimynines treniruotes – darykite fizinius pratimus kartu su savo vaikais. Nesirinkite jų labai sudėtingų, kad nesusižeistumėte. Neužimantys daug vietos pritūpimai, mankšta rankoms ir kojoms,  atsilenkimai ir tempimo pratimai puikiai tiks.

Skirkite laiko pasivaikščiojimams ar pasivažinėjimams dviračiu gryname ore. Kartu laidykite aitvarus. Vėjuotos ir saulėtos dienos aitvarams ypač tinka. Jaukios gamtos kampelį netoli namų, tinkamą šioms veikloms, nesunkiai galima rasti ne tik mažesniuose šalies miesteliuose, bet ir sostinėje. Išnaudokime tai. VENKITE SUSIBŪRIMŲ IR ARTIMŲ FIZONIŲ KONTAKTŲ SU KITAIS ŽMONĖMIS.

Pasaulį pažinkime per skrandį

Pasidomėkite mitybos įpročiais skirtingose pasaulio virtuvėse. Dažnai patiekalams reikia visiškai paprastų maisto produktų, kurių dar galima rasti maisto prekių parduotuvėse.
Itališki spagečiai ar picos, prancūziški lietiniai (crepes), japoniški sušiai, lietuviški šaltibarščiai ar bulviniai blynai – juos smagu kartu gaminti, puikus pretekstas pasikalbėti apie kitas šalis.
Beje, virtuvėje visai nebūtina viso atkilti nepriekaištingai. Svarbu, kad kartu su vaikais.
Valgymas kartu prie bendro stalo, neskubant, šnekučiuojantis, ne mažiau svarbi šio proceso dalis už gaminimą.
Patiekalų gardinimui ant palangės, dėžutėse būtinai pasisėkite bazilikų, laiškinių svogūnų, kitų prieskoninių žolelių. Laikas tam tinkamas. Tai smagi pramoga – rūpintis ir stebėti, kaip prieskoninės žolelės dygsta ir auga, gardinti jais patiekalus.

Suteikime antrą gyvenimą pamirštiems daiktams

Pats metas atsinaujinti senus, interjerą puošiančius daiktus – pakabas, rėmelius, dėžutes, lentynėles... Tam labai pravers daugeliui puikiai žinomos sendinimo, dekupažo ar mozaikos technikos, taip pat paprasčiausias lakas ar dažai.

Senų daiktų atnaujinimas pratęsiant jų gyvenimą, padės vaikams suprasti ypač svarbias visam pasauliui temas apie vartojimo ir taršos mažinimą, ir gamtos resursų taupymą.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria atkreipia dėmesį, jog nuo mūsų pačių didžiąja dalimi priklauso, ar buvimas namuose kartu su vaikais taps sunkia rutina, ar neįkainojama dovana.

Išnaudokite šį laiką ryšio su vaikais gilinimui, pasitikėjimo stiprinimui, tapkit jų mokytojais iš didžiosios raidės. Išnaudokite laiką namuose prasmingai.

X
Prenumerata