Asmenybės ugdymas: ar sąmoninga = darni?

Žvilgterėkite į savo rūbų spintą. Šiandien turime perpus (~ 40 proc.) daugiau drabužių negu turėjo mūsų seneliai. Tuo pačiu suvartojame gerokai daugiau gamtos išteklių, labiau teršiame aplinką, nes tekstilės pramonėje net ir natūraliems pluoštams austi, dažyti sunaudojamas milžiniška kiekis vandens, cheminių medžiagų, pesticidų. 


Sąmoningas elgesys skatina tausoti savo aplinką, atsakingai elgtis ir įvertinti savo veiksmų pasekmes, apie kurias jaunimas dažnai net nesusimąsto.

Antrinis daiktų panaudojimas, atsakingas vartojimas, rūšiavimas, gamtą tausojančios ir saugančios iniciatyvos sulaukia vis daugiau aktyvių piliečių dėmesio. Apie žalą, kurią sukurią žmogaus besaikis noras vis daugiau vartoti ir geriau gyventi kalbama daug iš pačių įvairiausių perspektyvų. Daugelis ekspertų kalba apie kritinę situaciją ir būtinybė kardiniai keistis. Ar galime būtų optimistais ir tikėtis jog ką nors sugalvosime? Gal tikėtis, kad pramonė pasikeis ir pradės gaminti aplinkai mažiau kenksmingus produktus, tad gal neverta pergyventi ir ko nors asmeniškai imtis. Ar gi vienas žmogus ką nors reiškia?

Pasvarstykime apie tai, jog taip aplinką teršiančios gamyklos kuria produkciją eiliniam vartotojui, t.y. žmogui, būtent jis perka automobilį, plastike supakuotą maistą, telefoną. Tas pats eilinis vartotojas sprendžia kaip gyvena, kokiomis susisiekimo priemonėmis važiuoja į darbą, kiek rūbų turi savo spintoje ir savo elgesiu diktuoja madas arba dar kitokius užsakymus verslui.
Pažiūrėkime į rūbų spintą, tyrėjai sako, kad šiandien žmogus turi apie 40 proc. daugiau drabužių nei mūsų seneliai turėjo. Tekstilės pramonėje medžiagų gamybai, audimui, dažymui reikalingas milžiniška kiekis vandens, cheminių medžiagų, pesticidų ir jie naudojami net ir tokiems natūraliems pluoštams kaip medvilnė. Tik apie 1% nebenaudojamų drabužių perdirbama ar panaudojama pakartotinai. Tai tik viena iš nedaugelio sričių kuomet turėtume susimąstyti kiek vienas mūsų skatiname vis didesnį vartotojiškumą. 

Kaip teigia psichologė Lina Straukė, mūsų elgesys labai priklauso nuo mūsų vertybių, tik dažnai reikia pačiam sau garsiai pasakyti, kas man svarbu ir kokios ateities noriu. Juk kiekvienas siekiame vidinės darnos, kad jaustumėmės laimingi, tad kodėl neapsidairius plačiau ir susimąsčius apie darnų gyvenimo būdą. Pagalvokite apie savo vertybes ir užduokite sau klausymą: kokiame pasaulyje aš norėčiau, kad gyventų mano vaikai, anūkai? Tikriausiai ateina į galva tokios mintys kaip „švariame“, „gražiame“, „sveikame“, „draugiškame“.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras įgyvendindamas Erasmus+ programos projektą „Šuolis link darnaus gyvenimo stiliaus“ sukūrė puikų praktinį vadovą visiems dirbantiems su vaikais ir norintiems paskatinti juos būti sąmoningesniais renkantis darnesnį gyvenimo būdą.

Praktinį užduočių vadovą galite rasti http://www.s-education.org

X
Prenumerata