​Technologijos gali padėti gražinti vaikus prie knygų

Kaip naujų mobilių technologijų pagalba išlaisvinti vaikų kūrybiškumą bei sugrąžinti juos prie knygų?

Mobiliems telefonams, planšetėms braunantis į visuomenės – vaikų, šeimos, mokyklos – gyvenimą, susidomėjimas popierinių knygų skaitymu šiek tiek sumenko. Gražinti vaikus prie knygų galima pasitelkus mobiliąsias technologijas, įsitikinęs Audrius Laurutis, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro projekto „Kelias links knygos per medijas“ vadovas. Pirmasis žingsnis, pasak A. Lauručio – jei knyga pasiekiama mobiliose skaityklėse, ją pasiekia daugiau jaunų žmonių. O jei knygos turinys išplėstas animacija, video ar foto medžiaga – susidomėjimas ja dar labiau padidėja. Ypač veiksminga, jei knygos puslapius ir iliustracijas, nuskenavę juos mobiliaisiais telefonais, atgaivina patys vaikai, suasmenindami personažų likimus savo pačių patirtimis ir išgyvenimais.

Įvairiausių būdų, kaip sudominti jaunąją kartą literatūros kūriniais, visą pavasarį ieškoję moksleiviai iš Molėtų, Panevėžio ir Kirtimų (Vilniaus r.) gegužės 2 dieną kino teatre „Pasaka“ Vilniuje pristatė savo video darbus.

Keletą darbų galite peržiūrėti čia:

J. Bilūno knygos "Laimės žiburys" anonsas

Knygos anonsas - Sylvia Waugh "Žmogonai"

Knygos anonsas Marc Raabe -"Pjūvis"

Knygos anonsas Cat Clarke "Pink lėse"

Knygos anonsas J.R.R. Tolkien "Hobitas"

Knygos anonsas M. Burgess "Heroinas"

Knygos anonsas Antanas Baranauskas "Anykščių šilelis"

Nuo rugsėjo mėn. projekto organizatoriai moksleivių sukurtais knygų pristatymais dalinsis su Lietuvos mokyklomis.

Šis renginys – baigiamasis skaitymo skatinimui skirto projekto „Kelias link knygos per medijas“ etapas.

Apie projektą „Kelias link knygos per medijas“:

Moksleivių skaitymo skatinimui naujųjų technologijų pagalba skirtame projekte, kuris vyko 2016 m. kovą–gegužę, dalyvavo 45 jauni žmonės.

Projekte dalyvaujantys moksleiviaii, kartu su kultūros ir jaunimo centrų atstovais trijose kūrybinėse sesijose Kirtimuose, Panevėžyje ir Molėtuose moksleiviai mokėsi, kaip sujungti knygą su kino menu – kurti pristatomuosius video klipus (ang. Trailer, teaser) knygoms.

Profesionalūs lektoriai iš kūrybinės kompanijos „Indiva“ mokė kompozicijos, operatoriaus darbo ypatumų. Naudodami profesionalių režisierių taisykles, moksleiviai kūrė scenarijus ir kadruotes savo būsimiems trumpiems knygų pristatomiesiems filmukams.

Projekto metu išryškėjo skirtingas jaunų žmonių skonis knygoms: nuo pasakos „Raudonkepuraitė“ iki Melvin Burgess bestselerio „Heroinas“. Šis darbo metodas unikalus tuo, kad jauni žmonės neketina atlikti knygos ekranizacijos ar paprasčiausiai perpasakoti knygos turinio. Projekto idėja – rasti jungčių su asmeniniu gyvenimu, aplinka, patirtimis, kurias išgyveno jauni žmonės ir naudojantis kino menu ir literatūriniu kūriniu papasakoti dalį savo istorijos.

Audrius Laurutis apie projekto „Knygų skaitymas per medijas“ atradimus, kaip prikelti kūrybiškumą šiandieninėje mokykloje:

Žakas Fresko yra pasakęs, kad kūrybiškumas – tai esamų elementų sudėjimas nauja, unikalia tvarka. Jis taip pat yra sakęs, kad nėra tokio dalyko, kaip įgimtas kūrybiškumas, tai labiau įprotis – ieškoti jungčių tarp iš pažiūros nederančių dalykų. Jauni žmonės ypač mėgsta tai daryti, tačiau kartais tradicinėje mokykloje šis įprotis slopinamas. Kūrybinių sesijų metu lektoriams prireikė daugybės kūrybinių metodų, kol jauni žmonės atsipalaidavo ir nebesistengė būti teisūs ir protingi ir pradėjo kurti. Lektoriai kvietė jaunus žmones susieti savo jausmus ir atradimus su spalvomis, buities daiktais, gyvūnais. Buvo ieškoma iš pažiūros įprasto daikto – tušinuko – skirtingų panaudojimo būdų. Tušinukas pavirto į mikrofoną, kastuvą, dantų šepetuką ir net balistinę raketą. Tik išlaisvinę kūrybiškumą ir pradėję kurti asociacijas jauni žmonės pamėgo knygas ir rado būdų jas susieti su savo gyvenama aplinka.

Projektą organizuoja Lietuvos vaikų ir jaunimo centras

Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba

Projektą remia Lietuvos respublikos kultūros ministerija

X
Prenumerata