Kadro eksperimentai: fotografavimas blogu oru

Tęsinys. Pradžia ČIA (Kadro eksperimentai: kaip „užkurti“ kūrybingumą?)

Gintarė Urbaitė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro studijos „Kadro menas“ vadovė, dalinasi praktiniais patarimais, kaip fotografuoti po lietaus, šąlant ar sningant.

Kaip fotografuoti po lietaus?

  • Bala – kaip atspindys

Vienas iš įdomesnių efektų – kai ilgiau palyja ir susitelkia balos, naudoti jas, kaip atspindžius fotografuojamam objektui. Jei fotografuojate žmogų, jį reikėtų pastatyti taip, kad baloje matytųsi jo atspindys. Tai labai papildo, pagyvina kompoziciją, sukuria šiek tiek daugiau surrealumo ir abstraktumo. Šiuo balos atspindžiu galima užpildyti dalį ar visą kadrą, nebenaudojant gyvo žmogaus.

  • Lašas – kaip padidinamasis stiklas

Jei fotografuosite aplytą gėlę ar šakelę – pastebėsite, kad tos augalo dalys, kurios atsispindi lašuose, tarsi pasididina. Vandens lašas atlieka lęšiuko vaidmenį ir išdidina vaizdą.

Kaip fotografuoti kai nėra saulės?

  • Apsiniaukus – fotografuokite portretus

Pilką, debesuotą dieną ypatingai palanku fotografuoti portretus. Kai saulėta, žmonės labiau raukosi, jiems sunku žiūrėti tiesiai į objektyvą, o ir šešėliai būna labai aštrūs.

Kai saulę užstoja debesys, šviesa išsilygina ant veido, šešėliai sušvelnėja, apšvietimas gaunasi lygus ir gražus. Tik reikėtų atsiminti, kad fonas negali būti labiau apšviestas, negu žmogaus veidas, todėl saulę vis viena reikėtų susirasti, nors ir apniukusiame danguje.

Ką ir kaip fotografuoti šaltukui paspaudus?

  • Ieškokite šalčio „piešinių“

Visų pirma, leiskite sau labiau pasidžiaugti, kad gyvename tokioje nuostabioje vietoje, kur apskritai būna šalta. Daugybė žmonių pasaulyje apie tai gali tik svajoti. Pamirškite fiziologinius nepatogumus, kad „šąla rankos“ – susikoncentruokite į šalčio aplinkoje kuriamus stebuklus, piešinius, kuriuos jis „tapo“ ant visokių paviršių. Stiprus šaltis ilgai netrunka ir laikas, kada galime džiaugtis juo ir jo piešiniais – labai trumpas.

Su šalčiu galima eksperimentuoti – sušaldyti įvairius maisto produktus ir juos fotografuoti.

  • Eksperimentuokite su šalčiu

Štai keletas pavyzdžių, kaip tai padaryti. Eksperimentas su kiaušiniu: Paspaudus stipriam šalčiui sumuškite kiaušinį ir pusiau išleidus baltymą, kokiai valandai ar dviem, palikite jį šaltyje, iš abiejų pusių pastatę prilaikančias atramėles, kol suledės. Patraukus atramėles, atrodys, lyg sušalęs kiaušinis kabėtų ore, laikydamasis ant nutekėjusio baltymo. Ta patį galima padaryti ir su ant šakutės pakabintais virtais spageti makaronais.

Šalčio eksperimentai labai įdomūs, puikias kompozicijas sukuriantys be jokios manipuliacijos, retušavimo, redagavimo – tik šalčio dėka. Sukurti puikių kadrų su tokių eksperimentų rezultatais gali ir fotografavimo naujokai.

Nuotraukų autorė Gintarė Urbaitė

  • Fotografuokite mikropasaulį

Sniegą taip pat galima panaudoti savo kūrybiniams projektams – pavyzdžiui, ieškoti tobulos snaigės.

Koncentruoti dėmesį į tą vieną, patį mažiausią elementą, iš kokių susideda visas sniegas – gana įdomus procesas. Atradus tą mažiausiąją mikrodalelę, tobulą elementą – ir patį sniegą pradedi matyti kitaip.

Snaigei fotografuoti, labai praverstų speciali, vaizdą priartinti leidžianti įranga. Tik telefono fotoaparatu snaigės neišdidinsite tiek, kad galėtumėte išskirti ją iš bendros sniego masės. Bet panaudoję stipriai didinantį padidinamąjį stiklą – užkišę jį priešais telefono arba kameros objektyvą – turėtumėte gauti reikiamą efektą. Taip fotografuojant apima jausmas, lyg bandytum fotografuoti pro mikroskopą, bet dėl šių pastangų tik dar įdomiau.

Fotografuoti „pro mikroskopą“ galima ir vasaros metu, stebint vabalus ar mažus augalus. Mes esame per aukštai nuo žemės kad atkreiptume į juos dėmesį. Tačiau pasilenkus, priartėjus prie pat jų, stebėti šį mikro pasaulį beprotiškai įdomu.

Taip gimsta stipresnis ryšys su aplinka, gamta.

Nuotraukų autorė Gintarė Urbaitė

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pastebi, geriausias pasaulį pažįstame per tyrinėjimus ir atradimus.

Šis būdas, pačiam dalyvaujant, labiausiai įtraukia, sudomina, įkvepia, skatina kūrybinius ieškojimus, pozityvų mąstymą.

Jei į šiuos kūrybinius eksperimentus įtrauksite ir savo šeimos narius ar draugus – ši veikla taps dar didesne pramoga – komandiniu žaidimu – kai laikinas nedideles kliūtis priimi kaip daugiau įdomumo ir azarto suteikiančius elementus.

Kai pramogaujame kartu su artimiausiais, pasidaro visai nebesvarbu, koks oras už lango.

X
Prenumerata