Kaip mokytojui kovoti su stresu? Praktiniai patarimai.

Poilsis. Svarbu prisiminti, kad mūsų savijauta ir kaip mus paveiks stresas, priklauso nuo to, ar mes esame pailsėję ar pavargę. Kuo labiau žmogus pavargęs: senai atostogavo, dirbo viršvalandžius,  nesiilsėjo savaitgalį, tuo jis stresui imlesnis. Toks asmuo greičiau susierzina, paprasčiau „išmušamas iš vėžių“ net ir kasdienėmis situacijomis. Kuo labiau žmogus pailsėjęs: reguliariai atostogauja, turi pastovų, ne alinantį, darbo grafiką, savaitgaliais ilsisi, tuo jis mažiau veikiamas streso ar netikėtų situacijų, incidentų darbe.

Fizinis aktyvumas. Visiems žmonėms, dirbantiems protinį darbą svarbu išlaikyti fizinio aktyvumo balansą. Rekomenduojama, reguliariai sportuoti tam, kad psichologiškai susikaupusį stresą, įtampą, nerimą ar tiesiog nuovargį, iškrauti fiziškai.  Fizinis krūvis padeda išlaikyti balansą tarp fizinės ir psichinės sveikatos, bei suteikia galimybę paprasčiau įveikti stresines situacijas.

Prisijungti/dalyvauti grupėse. Svarbu dalyvauti veikloje su kitais asmenimis: grupinis sportas, rankdarbių būreliai, savipagalbos grupės, teatro trupė, diskusijų klubas, pyragų kepimo ratelis... Tinka, bet kas, kas jus skatina būti su kitais žmonėmis. Buvimas su ir tarp kitų žmonių, mums suteikia galimybę būti išklausytiems, palaikytiems, suprastiems, pasisemti idėjų, minčių, pasijausti ne tokiais vienišais su savo dilemomis, kartais gauti minčių, kaip kiti sprendė panašias problemas. Nesvarbu kokiame kontekste pasidalinsite savo stresine / dilemine situacija, vienaip ar kitaip jūsų paguodos poreikis bus atlieptas. Galų gale, bent jau galėsite kažkuriam laikui pamiršti stresą ir tiesiog apie jį negalvoti. Atsitraukimas nuo streso/dilemos kažkuriam laikui, gali atpalaiduoti jus. Įveikti stresą bus lengviau grįžus prie neišspręstos situacijos „šviežia“ galva.

Kvėpuok - ir tai praeis. Papuolus į stresinę situaciją, susikoncentruoti į kvėpavimą, o ne dilemą.  Kvėpuoti: 1 gilus oro įkvėpimas per nosį, 4 trumpi oro išpūtimai per burną. Prisiminkite, kad šiame pasaulyje viskas laikina. Ši situacija nesitęs amžinai. Pasakykite sau, kad ir tai praeis, kad ir kaip sunku šiuo momentu bebūtų.

Profesinė psichohigiena. Bent kartą per mėnesį turėti supervizija/ interviziją/ specialistų susirinkimą... bet ką, kur būtų aptariamos ir nagrinėjamos stresinės, probleminės situacijos darbe, ieškoma išeičių. Nuolat siekti asmeninio ir profesinio tobulėjimo, žinių.  Minėti veiksmai padeda išvengti profesinio perdegimo, tapti atsparesniam streso poveikiui.

 Šiuos patarimus psichologė Alina Bechterovė teikė projekto „Išmok jaustis gerai“ mokymų savaitės didžiuosiuose Lietuvos miestuose metu, 2019 m. vasario  18–19 dienomis.

Daugiau informacijos apie projektą „Išmok jaustis gerai“ (https://lvjc.lt/Ismok-jaustis-gerai-2018-2019/)

 

X
Prenumerata