Kaip padėti vaikui geriau pažinti save?

Savęs pažinimas – uolus, svarbus, daug laiko ir pastangų reikalaujantis darbas. Vaikai, kurie sugeba identifikuoti savo stiprybes ir silpnybes, yra labiau patenkinti savimi, greičiau sprendžia konfliktus, turi stipresnį „imunitetą“ spaudimui ir negatyvioms emocijoms. Tokie vaikai dažniau šypsosi ir mėgaujasi vaikyste. Pateikiame jums keletą patarimų, kuriais vadovaujantis padėsite vaikams pažinti save sklandžiau ir efektyviau.

Padėkite atrasti vaikų stiprybes

Pabrėžkite vaikų stipriąsias puses, kviesdami kartu analizuoti jų elgesį skirtingose situacijose. Glausta kasdieninė analizė nereikalaus daug pastangų, tačiau padės vaikui palaipsniui suvokti savo elgesio motyvus. Savo paties veiksmų suvokimas suteiks mažiesiems pasitikėjimo savimi, kuris gelbės susidūrus su problemomis ir iššūkiais.

Leiskite problemas spręsti patiems

Tikėtina, kad vaikai nesugebės išspręsti visų problemų, su kuriomis susiduria augant ir tai yra normalu; jie juk turi tėvus, auklėtojus ar globėjus, kurie pasiruošę padėti. Vis dėlto leiskite mažiesiems spręsti problemas ir priimti sprendimus savarankiškai, venkite nurodinėti savo vaikams ką daryti, o ko ne, verčiau drąsinkite juos veikti ir tik pastebėję liūdesį, pyktį, pasimetimą ar nerimą jų elgesyje patarkite kaip derėtų reaguoti į iškilusius sunkumus.

Būkite kantrūs

Vaikams kur kas dažniau nei suaugusiems būdingas nesugebėjimas apsispręsti. Dažnai jiems sunku įvardinti ko nori. Skubant toks mažųjų elgesys gali erzinti, bet pasistenkite išlikti ramus(i), kantriai išklausykite vaikų nuogąstavimų, užduokite raktinius klausimus, kurie padėtų vaikams išsiaiškinti ko jie tikrai nori, ar ko jiems tikrai reikia. Gebėjimas nespaudžiamiems priimti sprendimus leis geriau pažinti save.

Rodykite pagarbą vaikų pasirinkimams

Daugybė tėvų vis dar nejaučia būtinybės gerbti vaikų pasirinkimų, nors patys yra linkę reikalauti besąlygiškos pagarbos sau ir savo priimamiems sprendimams. Ne ignoruokite, o skatinkite vaikus veikti, išreikšti save kiek įmanoma skirtingesniais būdais, nes tik bandydami ir išgyvendami skirtingas patirtis vaikai gebės atsirinkti kas jiems įdomu, o kas ne.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena tėveliams, kad labai svarbu padėti vaikams įvertinti save, skatinti suvokti savo galimybes, identifikuoti stipriąsias ir silpnąsias savo savybes, kelti asmeninius tikslus tam, kad vaikas gebėtų augti ir tobulėti, mokytis pažinti save.

Komentarai (1)

Simona Marozaite
Simona Marozaite
2017-09-20 11:50

Puikūs patarimai, kaip padėti vaikams atrasti save. Juk <a href="https://www.rutareiki.com/saves-pazinimas" alt="saves pazinimas">saves pazinimas</a> yra svarbiausias aspektas, augant vaikui. Dėl to būtinai pasinaudosiu patarimais tam, kad [adėčiau savo vaikui tapti savimi pasitikinčiu ir kad jis gebėtų atrasti visas savo stipriąsias puses.

X
Prenumerata