Praktiški patarimai: kaip užimti vaikus, kad kelionė automobiliu netaptų kantrybės išbandymu

Mums, suaugusiems, kelionė nuo taško A iki B automobiliu didesnių keblumų nekelia – tiesiog sėdame ir važiuojame. Mažiems vaikams ilgėlesnis važiavimas automobiliu – tikras išbandymas, jiems labai greitai pabosta sėdėti vienoje vietoje, tad kas kelias minutes pasigirsta klausimas: „kada atvažiuosime?” Jis skirtas tikrai ne tam, kad jus išvestų iš kantrybės. Mažieji neturi laiko pojūčio, tad jiems jau po penkiolikos minučių gali atrodyti, kad jūsų žadėtoji valanda jau praėjo. Laiką geriausiai trumpina įdomi veikla, tad kuo užimti vaiką kelionės metu siūlo Lietuvos vaikų ir jaunimo centro neformaliojo ugdymo specialistai.

Visų pirma – neleiskite vaikams važiuojant automobiliu „įkristi” į telefono, planšetės ar kompiuterio ekranus, kad ir kaip jiems to norėtųsi. Važiuojant ekranas juda. Važiuojant kalvotomis vietovėmis bei vingiuotais keliais žvilgsnį sutelkusius į ekraną, bet ne į kelią gali ir supykinti. Tada kelionė tikrai nebebus maloni.

Antras labai svarbus patarimas tėvams – nepamirškite pertraukėlių. Mokyklinio amžiaus vaikai pripratę, kad po 45 minučių sėdėjimo jų laukia pertrauka. Ilgiau išsėdėti darosi sunku. Tad pabandykite šio režimo laikytis ir kelionės metu. Jei laukia tikrai ilga kelionė automobiliu, ją suplanuokite taip, kad maksimalus laikas automobilyje be sustojimo būtų apie pusantros-dvi valandas. Ir būtų visai neblogai, jei tas dvi valandas vaikai kelyje turėtų kuo užsiimti, nes didžiausias jūsų priešas – vaiko nuobodulys. Tai jūsų nepaguos, bet raidos specialistai teigia, kad 2-3 m. vaikas ties viena knygute ar žaidimu gali susitelkti iki 3 minučių, 4 m. mažylis dėmesį išlaiko iki 8 minučių, o 5-6 m. vaikas jau gali susitelkti ir pusvalandį.

Tikimės, kad jums pagelbės 5 paprasti, bet veiksmingi žaidimai įvairaus amžiaus vaikams. Pirmieji du skirti mažesniems keliautojams, o sekančius smagu žaisti su mokyklinio amžiaus vaikais.

I. Spėlionių maišelis

Į vidutinio dydžio nepermatomą medžiaginį krepšį arba nebenaudojamą pagalvės užvalkalą pridėkite nedidelių žaisliukų bei namų apyvokos reikmenų (neaštrių, nedūžtančių). Maišelį užriškite, kad nebūtų galimybės pamatyti, kas slepiasi viduje. Duokite vaikui pačiupinėti vieną kurį daiktą per audeklą – tegul atspėja, kas čia ir taip lavina gebėjimą atpažinti daiktus pasitelkus tik vieną, lytėjimo, pojūtį.

II. Pamatyk pirmas

Vienas iš pakeleivių pasirenka, ką gi reikės pamatyti pirmam. Ar tai bus karvė, o gal raudonas automobilis, kranas, ežeras, gandras…? Pirmas pamatęs turi teisę rinktis sekantį objektą.

III. Atspėk gyvūną

Pradėti smagiausia nuo gyvūnų, bet vėliau žaidimą galite paįvairinti ir spėliodami geografines vietoves ar įžymybes. Žaidimo esmė labai paprasta – vienas sugalvoja gyvūną (ir nesako jo pavadinimo), o kiti turi jį atspėti uždavinėdami klausimus, į kuriuos galimi tik du atsakymai: taip arba ne. Tai žaidimas, paskatinsiantis domėtis gyvūnais, mokysiantis juos apibūdinti, taip pat aiškiai formuluoti klausimus ir priimti sprendimus dėl atsakymų. Taip, kartais vaikai gali nežinoti, „ar tas gyvūnas žolėdis?”, „ar jis nariuotakojis?” – uždavinėdami klausimus įvertinkite savo vaikų žinių lygį. Tačiau tokie klausimai gali būti puiki proga pasiaiškinti gyvūnų pasaulio įdomybes. Garantuojame, kad net ir suaugusieji žaisdami šį žaidimą turės progą pagilinti zoologijos žinias.

IV. Sugalvok sakinį

Kaip rodo patirtis, pirmose mokyklos klasėse sakinių galvojimas lietuvių kalbos pamokose yra viena nemėgstamiausių užduočių. Štai proga ją reabilituoti. Tikėtina, kad važiuodami prasilenksite ne su vienu automobiliu. Žvilgtelkite į jo numerį, kurį sudaro trys raidės ir trys skaičiai. Būtent raidės bus sakinio kodu. Sugalvoti reikia trijų žodžių logišką teiginį, kurio kiekvieno pirmoji raidė turi sutapti su automobilio numerio trijule. Pavyzdžiui, jei numerio raidės NMG, sakinys galėtų būti „netrukus mano gimtadienis”. Žinoma, numeriuose gali pasitaikyti ir labai nepopuliarių raidžių, bet dėl to iššūkis tampa tik dar smagesnis. Nugalėtoju gali tapti ir greičiausiai sugalvojęs, ir sukūręs įdomiausią, geriausią sakinį. Plėskite žaisdami savo ir savo vaikų žodyną, mokykitės konstruoti trumpus ir logiškus teiginius, lavinkite kūrybiškumą.

V. Vienos raidės iššūkis

Nusiteikite smegenų mankštai. Tegul jauniausias keleivis pasirenka vieną raidę. Dabar visi paeiliui turi pasakyti po žodį (daiktavardį), prasidedantį šia raide. Pradžioje žaidimas pasirodys gan lengvas, tačiau jau po keleto ratų, kai patys akivaizdžiausi ir populiariausi žodžiai bus pasakyti, teks ilgėliau mintyse pakratyti žodynėlį. O jei pasirinksite, pavyzdžiui, raides Z, H ar Č – sugalvoti žodžius bus tikras iššūkis. Pasirinkimus dar labiau siusiaurina žaidimo apribojimai, neleidžiantys minėti vardų, miestų ir valstybių pavadinimų – tokio pobūdžio taisykles aptarkite iš anksto. Su vyresniais vaikais tą patį žaidimą galima žaisti vardinant angliškus (arba ta kalba, kurią mokosi) žodžius. Patikėkite, kelionės laikas praskries nepastebimai.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria, kad kai pavargsite ir nuo žaidimų, traukite iš daiktadėžės kompaktines plokšteles su pasakomis ar dainelėmis, mažuosius keliautojus pradžiuginkite iš anksto parūpinta lipdukų knygele. Taip pat puikus būdas visiems mėgautis kelione ir ramybe jos metu – garsinės knygos klausymas. Kai vėl kils klausimas, „tai kada atvažiuosime?”, pasiūlykite nekantriausiajam pačiam sugalvoti žaidimą.

 

X
Prenumerata