Auginate ikimokyklinuką? Patarimai, kaip išvengti „ožiukų“.

Laikotarpis nuo kūdikystės iki mokyklos labai smagus: vaikas greitai auga, kasdien džiugina naujais pasiekimais, vis geriau pavyksta su juo susitarti svarbiais klausimais.

Tačiau tuo pat metu ikimokyklinukų tėveliams tenka susidurti su daugybe išbandymų. Nemaloniausi jų – „ožiukai“ arba vaiko protestas, kuris pasireiškia bet kokia forma nuo įkyraus zyzimo iki pykčio protrūkių, pasikartoja kelis ar keliolika kartų per dieną ir dažniausiai pareikalauja ypač daug tėvelių sumanumo bei kantrybės. Būtent dėl jų ir darosi taip sunku būti gerais ikimokyklinuko tėvais...

Gydytoja psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Mickevičiūtė pastebi, jog pykčio protrūkiai dažniausiai būdingi 1–4 m. amžiaus vaikams. Jie kyla dėl sparčiai augančio savarankiškumo – vis naujų įgūdžių įgyjantys vaikai viską nori išbandyti patys, todėl atsisako kitų pagalbos ir dažnai kartoja žodelį „Ne“. Tinkamų žodžių emocijoms išreikšti jiems taip pat ne visada nepakanka.

Specialistė pastebi, jog „ožiukai“ dažnesni, kai vaikutis pavargęs, taip pat esant aukštesniam bendram streso lygiui: susirgus ar išvykus kuriam nors šeimos nariui, kraustantis į naują gyvenamąją vietą, pradėjus lankyti darželį. Taip pat tuomet, kai tėvai pernelyg jautriai reaguoja į pykčio protrūkius arba atvirkščiai, nusileidžia vaiko reikalavimams.

Dalios Mickevičiūtės manymu, pykčio protrūkiai nėra skirti specialiai suerzinti tėvus! Ikimokyklinukas dar neturi pakankamai sugebėjimų susiplanuoti, kaip išvesti tėvus iš kantrybės ir priversti juos blogai jaustis. Tokio amžiaus vaikas elgiasi spontaniškai – taip, kaip jis tuo metu jaučiasi. Medikė įsitikinusi, kad tėveliai „ožiukų“ galėtų nesunkiai išvengti, jei tik žinotų keletą svarbių dalykų.

„Išvengti pykčio protrūkių ar sumažinti jų kiekį padeda pastovumas – dienotvarkės laikymasis, pavyzdžiui, reguliarus valgymas, miegas, poilsis popiet ir reikalų planavimas, svarbius  darbus  su vaiku reikėtų atlikti ryte, kol vaikutis nepavargęs“, – .pasakoja D. Mickevičiūtė.


Daktarė įvardina ir keletą bendravimo gudrybių, padedančių išvengti vaiko pykčio:

  • Dažniau kalbėtis su vaiku apie būseną ir jausmus – „aš noriu“, „gana“, „skauda“, „aš pavargęs“.
  • Leisti vaikui pasirinkti iš 2–3 alternatyvų (kažką daryti dabar ar po kelių minučių).
  • Nepamiršti įvertinti ir pagirti už gerą elgesį.
  • Skirti dėmesio ne pykčio protrūkių metu.
  • Padėti pajusti sėkmę ir ja pasidžiaugtų.
  • Vengti situacijų, kurios gali išprovokuoti pykčio protrūkius (neiti į parduotuves vakare, kai vaikas pavargęs ar alkanas).
  • Nurodymus geriau pateikti linksmai, žaismingai;
  • Nereikėtų kovoti dėl nereikšmingų dalykų.

Jei vaikas jau niršta, visų pirma reikėtų:

  • Stengtis nukreipti jo dėmesį, išblaškyti jį.
  • Patiems suaugusiesiems išlikti ramiems, neprarasti savikontrolės – būti pavyzdžiu vaikui.
  • Užtikrinti vaikų saugumą – nunešti į ramią vietą, važiuoti ar eiti namo.
  • Pabūti su vaiku, kol jis nurims.
  • Po pykčio protrūkio užsiimti įprasta veikla su vaiku – žaisti, bendrauti neprikaišiojant to, kas įvyko.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su gydytoja Dalia Mickevičiūte kviečia ikimokyklinukų tėvelius daugiau sužinoti, kaip tvarkytis su dažniausiai šiame amžiaus tarpsnyje pasitaikančiais vaikų ugdymo ir auklėjimo iššūkiais.

Lapkričio 22 d. (trečiadienį), nuo 18 val. LVJC vyks seminaras tėvams „Auginame ikimokyklinuką“. Jame bus gilinamasi į vaikų emocinius poreikius bei vaikų pykčio protrūkius: kaip elgtis, kai vaikas neklauso, krenta ant žemės ir šaukia? Lektorė daktarė Dalia Mickevičiūtė pateiks keletą praktinių patarimų, išlikti gerais tėvais ir suvaldyti savo pačių emocijas. Daugiau informacijos ir registracija – ČIA (https://lvjc.lt/tikrimokymai/auginame-ikimokyklinuka-20171108/)

Apie LVJC organizuojamus seminarus pedagogams – www.lvjc.lt/tikrimokymai/

X
Prenumerata