Visuotinė veiksmo savaitė 2018

LOESJE apie švietimą,  kuriuos kūrė VIsuotinės veiksmo savaitės 2018 dalyviai

2018 m. balandžio 22–28 dienomis

Visuotinė veiksmo savaitė tai pasaulinės švietimo kampanijos (Global Campaign for Education) ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) visuotinė akcija. Kasmet prie šios akcijos visame pasaulyje prisijungia milijonai studentų, dėstytojų, mokytojų, mokinių, kitų aktyvistų.

Šia kampanija siekiama didinti informuotumą apie švietimo problemas pasaulyje.

Pasaulinėje švietimo partnerystės konferencijoje 2018 m. besivystančių šalių vyriausybės, šalys donorės ir įvairūs partneriai įsipareigojo padidinti lėšas švietimui (https://www.globalpartnership.org/funding/replenishment).

Dabar, atėjo laikas vyriausybėms parodyti, kad jie iš tikrųjų dirba siekdami užtikrinti  nemokamą švietimą. Štai kodėl Visuotinės veiksmo savaitės metu kviečiame raginti vyriausybes „laikytis savo pažadų“ - įsipareigojimų, finansuoti 4 Darnaus vystymosi tikslą – kuriuo siekiama „užtikrinti visaapimantį ir lygiavertį kokybišką švietimą ir skatinti visą gyvenimą trunkantį mokymąsi“, kuris turi būti veiksmingai įgyvendintas.

Visuotinės veiksmo savaitės 2018 m. šūkis „atsakomybė už 4DVT, dalyvaujant piliečiams“, orientuotas į tai, kad vyriausybės ir tarptautinė bendruomenė įsipareigotų įgyvendinti visą 4DVT darbotvarkę, - prašant vyriausybių „laikytis savo pažadų“.

Švietimas yra daugelio DVT įgyvendinimo pagrindas. Vyriausybės privalo pasiekti šio tikslo, o piliečiai turi atlikti savo aktyvų vaidmenį, kad vyriausybės laikytųsi įsipareigojimų.

„Išsilavinimas yra vienas galingiausių ginklų, siekiant pakeisti pasaulį“, Nelsonas Mandela.

Išsilavinimas yra viena svarbiausių žmogaus teisių, dar 1948 metais įtvirtinta Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, tačiau  ir šiandien 58 milijonai vaikų pasaulyje, daugiausia žemesnio išsivystymo šalyse, vis dar neturi galimybės lankyti mokyklos. Dar daugiau vaikų nors ir eina į mokyklą, neišmoksta joje nei skaityti, nei rašyti.

Daugumai gyventojų Afrikos, Pietų Amerikos žemynuose, kai kuriose Azijos valstybėse, kur milijonai vaikų turi išgyventi už mažiau nei 1 Eurą per dieną, išsilavinimas yra vienintelė galimybė išvengti skurdo.  Tik tie, kurie moka skaityti, rašyti ir skaičiuoti, užaugę gali tikėtis geriau apmokamo darbo, būti geresniais darbuotojais ir prisidėti prie savo šeimų ir bendruomenių gerovės bei šalies ekonomikos vystymosi.

Mokykla šių šalių vaikams svarbi ne tik dėl darbui reikalingų įgūdžių. Joje vaikai susiformuoja kasdienės higienos įgūdžius, įgyja žinių, kaip apsisaugoti nuo skurdžiose bendruomenėse plačiai išplitusių ligų. Kai kuriose mokyklose vaikai gauna maitinimą ir dažnai tai būna vienintelis šiltas jų dienos maistas.

Išsilavinę vaikai turi mažesnę galimybę tapti prievartos ir išnaudojimo aukomis. Visuotinis pagrindinis išsilavinimas mažina ginkluotų konfliktų tikimybę, prisideda prie  taikos išsaugojimo.

Kviečiame mokytojus, mokinius, studentus, švietimo kampanijų ir visuomenės atstovus dalyvauti renginiuose, vykstančiuose visame pasaulyje Visuotinės veiksmo savaitės metu (http://www.actionweek.campaignforeducation.org/en/about )

Lietuvos ir vaikų jaunimo centras kviečia dalyvauti 2018 m. Visuotinėje veiksmo savaitėje, kurios metu bus kuriami KOMIKSAI ir LOESJE.

Daugiau apie veiklas:

KOMIKSŲ KŪRIMAS

Komiksus kurti kviečiami 1-8 klasių moksleiviai

Siūloma komiksų tema – KĄ DARYTI, KAD VISI PASAULIO VAIKAI LANKYTŲ MOKYKLĄ?
Beje, temą galite riktis ir patys. Svarbu, kad ji būtų susijusi su švietimu. 

Komiksams kurti kviečiame naudoti nurodytas programas:www.pixton.com, www.storyboardthat.com, http://www.toondoo.com

Komikso apimtis  1 puslapis

Sukurtus komiksus kviečiame siųsti el.paštu [email protected] iki 2018 05 25.

Komiksas – sugretinti nuosekliai einantys vaizdai. Vaizdai turi sekti vienas po kito. Nuosekliai – reiškia, kad piešiniai turi sudaryti eilę, kurioje turi matytis logiškas nuoseklumas, t. y. ant sienos pakabinti penki skirtingi žmonių portretai šiai taisyklei netinka. Kitais žodžiais, komiksas – tai įvykis ar istorija papasakota piešiniais.

Komiksai skiriami medijos kategorijai, kadangi iš esmės jie atlieka tą pačia funkciją kaip ir kitos medijos, t. y. saugo ir perduoda informaciją.

Šiuo metu kuriami paties įvairiausio žanro, stiliaus bei pavidalo komiksai. Gana dažnai komiksų siužetai panaudojami vaidybiniams (dažniausiai fantastikos) filmams, pvz.: „Matrica“, visa „Betmeno“ serija, „Narsioji širdis“.

Dažniausiai komiksai būna komedijos ar veiksmo žanro kūriniai, nors gali pasakoti ir gyvenimiškas istorijas, dažniausiai – manga („Clover, „Bremen, „Kobalto, „Slam Dunk).

Japonijoje komiksai įgavo savitą, nacionalinį pavidalą ir pasaulyje tapo žinomi mangos vardu.

LOESJE KŪRIMAS

LOESJE kviečiami kurti 7–12 klasių moksleiviai

Siūloma LOESJE tema –  KOKYBIŠKAS ŠVIETIMAS
Temą galite riktis ir patys. Svarbu, kad ji būtų susijusi su švietimu. 

Dalyvių skaičius gali kisti – nuo vieno žmogaus iki nemažos grupelės. Vyksta apšilimo žaidimai. Žaidimai būna įvairūs – iš duotų žodžių pasakų ar nekrologų rašymas, eilėraštukų kūrimas po eilutę. Pasidalina savo kūrybos vaisiais.

Kuriant LOESJE kviečiame naudotis instrukcijomis, kurios nurodo veiksmų seką. Galimi keli varianta kaip kurti LOESJE

LOESJE KŪRIMO TAISYKLĖS:

  1. Pasirenkama LOESJE tema „Kokybiškas švietimas“, „Nemokamas išsilavinimas“, „Mokykla“ ar pan.
  2. Vaikai pasiruošia darbui ir susiranda porą bendram LOESJE kurti.
  3. Kiekvienam vaikui individualiai mokytojas padalina po laikraščio/žurnalo lapą ir paprašo  apibraukti 5 žodžius ar žodžių junginius, kurie asocijuojasi su tema.
  4. Poroje pasikeičiama laikraščio lapais.
  5. Gavus lapą su apibrauktais žodžiais šalia kiekvieno jų reikia parašyti pirmą mintį, su kuo tas žodis/frazė asocijuojasi.
  6. Poroje atsikeičiama lapais.
  7. Kiekvienas vaikas pasirenka vieną jam gražiausią apibūdinimą.
  8. Darbas poroje: kiekvienas turi po vieną gražiausią apibūdinimą ir iš dviejų frazių bendrai kuria vieną LOESJE ir ją užrašo.
  9. Svarbu: sujungus frazes nebūtinai bus gramatiškai taisyklingas sakinys, bet dažnai išeis daugiareikšmė prasmė. O gal panaudosite tik pavienius žodžius...

Galima ir šiek tiek kitaip organizuoti procesą. Patys pasirinkite sau tinkamesnį:

Kiekvienas dalyvis parašo po vieną ar daugiau jam aktualių temų susijusiu su kokybišku švietimu. Tai gali būti bet kas – nuo menkiausio įvykio kasdieniniame gyvenime iki pasaulinių problemų. Tada temos sudedamos stalo vidury, o dalyviai tiesiog griebia lapus ir juos pildo savo mintimis. Kartais diskutuoja, kartais išsako savo nuomonę, piešia ar surinkinėja ir perdaro kitų frazes savaip. Pildant lapą duodama visiška laisvė. Prašoma nerašyti ilgų rašinėlių, kad ir kitiems liktų vietos. Po temų užrašymo eina frazių išsirinkimas naudojant spalvotus pieštukus. Dalyviai apibraukia jiems labiausiai patikusias frazes. Tos, kurios surenka daugiausia balsų, turi didžiausią galimybę tapti plakatais, sentencijomis ir keliauja į aptarimą. Išrinkus geriausias frazes, oficialioji dalis baigiasi. Pabaigoje stengiamasi surinkti atsiliepimus apie užsiėmimą.

Sukurtus LOESJE kviečiame siųsti el.paštu [email protected] iki 2018 05 25.

Apie LOESJE

Loesje – tai tarptautinė organizacija, kolektyvinė iniciatyva žmonių, remiančių laisvo žodžio idėją bei siekiančių kūrybingesnio pasaulio.

Jauna olandų mergina Loesje davė savo vardą šiai augančiai grupei pasaulio statytojų ir svajotojų, todėl kiekviena Loesje grupė rašo ir skelbia plakatus, pasirašytus jos vardu. Plakatuose – tekstai apie viską, kas dedasi aplink. Tai tekstai, priverčiantys nusijuokti, susimąstyti ar reaguoti. Dauguma tekstų yra atviri interpretacijoms ir atspindi tokią realybę, kokia ji yra: sudėtinga ir daugialypė.

Loesje nebando aiškinti žmonėms, ką mąstyti ar daryti, bet tikisi įkvėpti žmones susidaryti savo nuomonę. Loesje tiki žmonių galia ir remia iniciatyvas, kūrybiškumą, nepriklausomybę, laisvę, pripažinimą ir taiką. Ši veikla pagrįsta humaniškomis vertybėmis, yra politiškai ir religiškai nepriklausoma.

Kiekvienas gali prisijungti prie Loesje veiklos, rašyti tekstus. Tai puikus būdas išreikšti savo nuomonę, keistis idėjomis. Vietinės Loesje grupės kuria ir skleidžia tekstus, aktualius jiems ir jų šaliai, regionui ar miestui. Paprastai tekstai rašomi gimtąja to krašto kalba. Jie kartais provokuojantys, įkvepiantys ar kritiški, tačiau visada atitinka Loesje idėjas ir vertybes. Jau kelis metus siekama Loesje prakalbinti ir lietuvių kalba.

 

Sukurtų LOESJE ir Komiksų viešinimas vyks LVJC internetinėje svetainėje https://lvjc.lt/visuotine-veiksmo-savaite/

X
Prenumerata