​Kaip išsirinkti vasaros stovyklą?

Besibaigiant mokslo metams ne vienoje šeimoje jau kyla diskusijos apie vaikų veiklas vasarą. Susiplanavus visos šeimos atostogas, svarstoma vaikų veikla, kol tėvai dirbs. Vaikams visada gera pailsėti pas giminaičius kaime, išvykti į kitą miestą ar net užsienį. Jei yra galimybių, daugelis tėvų pagalvoja ir apie vasaros stovyklas. Ramūs tie, kurių atžalos aiškiai žino, ko nori, ir ruošiasi vykti į jau išbandytą stovyklą, o ką daryti tiems, kurie dar neapsisprendę? Šiais laikais stovyklų pasiūla ir įvairovė išties gausi, tad keletas patarimų, kaip nepasiklysti painių minčių voratinklyje.

Stovykla – kas tai?

Jei tėvai abejoja, ar verta leisti vaikus į vasaros stovyklą, reikėtų priminti, kad tai tikrai nėra tiesiog ta vieta, kurioje Jūs galėsite palikti savo vaiką suaugusiųjų priežiūrai. Stovykla teikia papildomo, neformalaus ugdymo paslaugas. Jų tikslas ne tik saugiai prižiūrėti vaikus, bet ir ugdyti jų savarankiškumą, lavinti saviraiškos poreikius, stiprinti socialinius įgūdžius ir kt. Kitaip tariant, stovyklose organizuojama veikla, kurių metu vaikai mokosi, įgyja įvairių bendrųjų ir asmeninių kompetencijų. Pačios stovyklos gali būti stacionarios – tai tos, kurios vyksta specialiai pastatytose vaikų vasaros poilsiui pastatuose ar tam pritaikytose patalpose. Taip pat gali būti vadinamosios turistinės stovyklos – tai kuriam laikui rekreacinėje teritorijoje įrengtos stovyklavietės. Kitos stovyklos – dieninės. Jose organizuojamas laikinas vaikų poilsis ir maitinimas tik dienos metu pritaikytose patalpose. Stovyklos būna įvairios ne tik savo forma, bet ir profiliu: meninės, sportinės, mokslinės, karinės, sveikatingumo ir kt. Kadangi stovyklų trukmė būna nuo kelių dienų iki kelių savaičių, puiku, jei turite galimybių per vasarą leisti vaiką į skirtingo profilio stovyklas, taip jis įgys įvairesnių kompetencijų. Labai svarbu vasaros stovyklą rinktis atsižvelgiant į vaiko pomėgius ir norus, kad tai būtų malonumas ir smagus vasaros nuotykis, o ne tėvų primesta veikla.

Trumpalaikės stovyklos

Dienos stovyklos puikiai tinka tiems vaikams, kurie mėgsta miegoti savo lovoje (o tai būdinga ne tik jaunesniojo amžiaus vaikams). Jos neretai vyksta ugdymo įstaigose, todėl vaikas nepatiria streso, nes būna įprastoje aplinkoje (kartais net savo mokykloje su pažįstamais vaikais ir pedagogais). Šios stovyklose geros tuo, kad tėvai po darbo pasiėmę savo vaikus gali skirto laiko buvimui kartu. Dienos stovyklų kaina priimtina ir kuklesnes pajamas gaunančioms šeimoms, todėl yra prieinamos didžiajai daliai šalies vaikų. Paprastai dienos stovyklos metu siūloma įvairi veikla, vyksta ugdymo procesas ne tik stovyklos teritorijoje, bet ir vykstama į įvairias išvykas. Taigi, šias stovyklas geriausia lankyti vaikams, mėgstantiems stabilumą.

Ilgalaikės stovyklos

Vaikai, o ypač paaugliai, noriai renkasi stovyklas, esančias toliau nuo namų ir trunkančias iki kelių savaičių. Šios stovyklos dažnai vyksta kitame mieste, pajūryje ar kokioje nuošalioje vietoje ir suteikia galimybę ne tik pakeisti aplinką, susipažinti su naujais žmonėmis, bet ir pasiilgti namiškių. Ilgalaikėse stovyklose stovyklautojai užimami visą parą, gyvenama pagal iš anksto sudarytą dienotvarkę ir programą. Ši stovykla patogi tėvams, nes nereikia vaikų kiekvieną dieną nuvežti ir pasiimti į tam tikrą vietą. Ilgalaikės stovyklos populiariausios tarp paauglių, nes būtent jie nori laisvės nuo tėvų ir iššūkių. Tokiose stovyklose vaikai geriausiai išmoksta savarankiškumo, nes nėra šalia žmonių, kurie atliktų darbus už juos, čia kiekvienas atsako už save. Labai gerai, jei stovykloje dalyvauja ir vaikai iš užsienio, taip pagilinamos užsienio kalbos žinios, turima galimybės susipažinti su kitomis kultūroms. Ilgalaikės stovyklos labiausiai tinka jaunimui, kuris nori tapti savarankiškesniu ir pakeisti aplinką.

Tarptautinės stovyklos

Šiandieninis jaunimas – viso pasaulio piliečiai, tad kelionės jiems pažįstamo nuo mažų dienų. Mėgstantiems keliauti puikiai tinka tarptautinės stovyklos. Šiais laikais tarptautinės stovyklos nebėra tik vyresniųjų klasių mokinių privilegija, jas renkasi vis jaunesnio amžiaus vaikai. Tai lemia ir tai, kad daugelis jaunimo neprastai kalba bent viena užsienio kalba, tad kalbos nemokėjimas neatgraso nuo išvykų į kitas šalis. Jaunesniojo amžiaus vaikus į stovyklą kitoje šalyje paprastai lydi vadovai, todėl tiek vaikai, tiek tėvai gali jaustis saugiai. Stovyklos ne Lietuvoje praplečia vaiko pasaulėžiūra, suteikia jam galimybę susipažinti su kitataučiais, aplankyti įdomias vietas, perprasti vietinių papročius ir kultūrą. Be jokios abejonės tobulinamos ir užsienio kalbos žinios. Didžiausias šių stovyklų minusas – finansai, paprastai jos nepigiai kainuoja, tačiau jų nauda nenuginčijama, nes buvimas kitoje šalyje gali nulemti ir jo ateities planus, gal jis panorės studijuoti užsienyje, o gal kaip tik supras, kad gyvenimas svečioje šalyje ne jam. Tarptautinės stovyklos labiausiai tinka nuotykių ir žinių trokštantiems vaikams, kurie nori komunikuoti su pačiais įvairiausiais žmonėmis ir patobulinti savo užsienio kalbos žinias.

Taigi, sparčiai artėjant vasarai pats metas apsispręsti, ką veiks Jūsų vaikas mokyklinių atostogų metu. Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė stovyklų, tad lieka išsiaiškinti vaiko norus, apsvarstyti galimybes ir išsirinkti tinkamiausią Jums variantą. Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad ir ką nuspręstumėte, nepamirškite, kad labai svarbu, jog vaikas būtų su kitais vaikais, nes stiprūs socialiniai įgūdžiai, padeda užaugti sėkmingomis asmenybėmis.

Daugiau informacijos apie stovyklas:

Paskelbta: Balandžio 19, 2017

X
Prenumerata